W imieniu Komendanta Komisariatu Policji w Michałowicach oraz Wójta Gminy Michałowice serdecznie zapraszamy na spotkanie mieszkańców gminy, które odbędzie się 9 października 2023 r. o godz. 11.00 w budynku Urzędu Gminy Michałowice – Reguły ul. Powstańców Warszawy 1. Tematem spotkania będą metody działania oszustów.

Komendant Komisariatu Policji w Michałowicach oraz Wójt Gminy Michałowice zapraszają na spotkanie pn. „Uwaga oszuści”, które odbędzie się w dniu 9 października 2023 roku o godzinie 11.00 w budynku Urzędu Gminy Michałowice, który mieści się w Regułach na ul. Powstańców Warszawy 1, w sali multimedialnej.

Spotkanie poprowadzi profilaktyk Komendy Powiatowej Policji podkom. Edyta Bednarczyk wspólnie z dzielnicowymi komisariatu.

Działania oszustów przybierają różne formy działania. Jednak ich celem jest jedno- wzbogacić się w szybki sposób kosztem osób, które ufają innym, wykazują empatię czy chęć pomocy bliskim.

Metody działania oraz sposoby postępowania w sytuacji podejrzenia kontaktu z oszustami będą szczegółowo omawiane podczas prezentacji przygotowanej przez profilaktyka.

Oszuści wyłudzają pieniądze podszywając się pod policjantów lub inne osoby reprezentujące urząd lub instytucję. Wykorzystują fakt, że bardzo często w ludziach sama powaga urzędu budzi z automatu zaufanie i poczucie obowiązku do wykonywania poleceń.

Dlatego przypominamy:

  • policjanci nigdy nie informują przez telefon o prowadzonych akcjach, „tajnych akcjach”, „śledztwach przeciwko hakerom, oszustom itp.”
  • policjanci nigdy nie angażują postronnych osób do realizacji „akcji złapania oszusta”
  • policjanci nigdy nie żądają pieniędzy: nie każą wypłacić ich z banku, nie chcą by ktoś przelał je na inne konto, nie każą oddać pieniędzy innej osobie i nie każą zostawić ich w określonym miejscu
  • policjanci nigdy nie grożą konsekwencjami finansowymi za nie wykonywanie poleceń związanych z Twoimi własnymi pieniędzmi

Kiedy odbierzesz telefon, w którym osoba podająca się za policjanta porusza w jakikolwiek sposób temat pieniędzy - nie kontynuuj takiej rozmowy! Rozłącz się!

Pamiętaj, że nikt nie ma prawa straszyć Cię przez telefon, naciskać na Ciebie, zmuszać do określonego zachowania, zawsze masz prawo przemyśleć wszystko na spokojnie, bez pośpiechu.

Każda rozmowa telefoniczna, podczas której ktokolwiek prosi o pieniądze powinna być natychmiast przerwana. Nie należy jej kontynuować i odpowiadać na pytania. Trzeba się rozłączyć i skontaktować się z Policją dzwoniąc do najbliższej Jednostki Policji lub na numer alarmowy 112.

asp.szt. Monika Orlik