Aktualne ceny mieszkań w mieście Piastów. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Piastów - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkań w mieście Piastów wynosi 11 546 zł/m² za ostatnie 12 miesięcy. To o 820 zł/m², czyli 7,6%, więcej wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Analiza pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego równie istotne jak ogólnomiejski wynik są różnice między metrażami, lokalizacjami i rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Redakcja wpruszkowie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Piastów: najważniejsze liczby

  • 11 546 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 820 zł/m² i 7,6% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 9 936-13 388 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen zakupu.
  • 645 400 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 55 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu.
  • 53% - wzrost ceny metra od 2021 r.; średnie tempo wynosiło 8,8% rocznie.

Mediana dzieli uporządkowany wykaz cen na połowy: tyle samo wyników znajduje się poniżej niej co powyżej. Dla planowania budżetu warto zestawić cenę metra z ceną całego lokalu, ponieważ ta ostatnia określa skalę potrzebnego finansowania.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Piastów
Infografika: ceny mieszkań w mieście Piastów

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)10 568
wtórny12 052

10 568 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 12 052 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 12,3% tańsze w przeliczeniu na metr. W Piastowie nie widać więc typowej premii cenowej za nowy lokal. Sam status „od dewelopera” nie przesądza jednak o całkowitym budżecie zakupu - znaczenie mają również powierzchnia i wydatki na przygotowanie mieszkania do użytkowania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)15 693 *
35-45 m² (małe 2-pok.)11 604
45-55 m² (2-pok.)11 486
55-70 m² (3-pok.)12 084
70-90 m² (duże 3-4 pok.)11 619
90-120 m² (największe)9 451

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

15 693 zł/m² dla lokali o powierzchni 25-35 m² to najwyższy wynik w zestawieniu. Na przeciwnym końcu są mieszkania 90-120 m², z medianą 9 451 zł/m². Mały lokal może mieć wyższą cenę jednostkową, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców.

W środkowych przedziałach zależność nie jest liniowa: mieszkania 55-70 m² osiągały 12 084 zł/m², więcej niż lokale 45-55 m². Poniższy wykres pokazuje, dlaczego porównanie podobnych powierzchni jest bardziej użyteczne niż sama średnia dla miasta.

Ceny wg metrażu - Piastów
Ceny wg metrażu - Piastów

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

12 991 zł/m² w rejonie Osiedle Sobieskiego to najwyższa pozycja tabeli. Kolejny wynik, 12 808 zł/m², przypada na rejon Osiedle Warszawskie. Najniższa mediana wynosi 10 067 zł/m² w rejonie Osiedle Harcerska. Między rejonami Osiedle Warszawskie i Osiedle Harcerska różnica sięga 27%.

Rejonzł/m²
Osiedle Sobieskiego12 991 *
Osiedle Warszawskie12 808
Osiedle Paderewskiego11 675
Niedźwiadek11 639
Osiedle Reja11 560
Osiedle Dąbrowskiego10 315
Osiedle Harcerska10 067

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Piastów
Mapa cen mieszkań - Piastów

Ceny wg części miasta - Piastów
Ceny wg części miasta - Piastów

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

W zestawieniu ulic wyróżniają się:

  • ul. Bodycha S. - mediana 11 546 zł/m²;
  • ul. Kaplera Józefa - mediana 7 456 zł/m².

4 090 zł/m² dzieli te wyniki w obrębie jednego miasta. Cena dla ul. Bodycha S. odpowiada medianie ogólnomiejskiej, podczas gdy przy ul. Kaplera Józefa odnotowano niższy poziom.

Ceny działek w mieście Piastów

1 161 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 705 m². Przy porównywaniu gruntów cena jednostkowa powinna być rozpatrywana razem z przeznaczeniem terenu, dostępem do drogi i uzbrojeniem.

Więcej aktualności z Pruszkowa znajdziesz na stronie głównej wpruszkowie.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na wpruszkowie.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 645 400 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić koszty poza ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi 12 908 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 4 122 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 7 565 zł/m² w 2021 r. do 11 546 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi 53%, przy średnim tempie 8,8% rocznie. To odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie, a nie tylko względem ostatniego roku.

Trend cen - Piastów
Trend cen - Piastów

Piastów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. Piastów znajduje się 389 zł/m² powyżej tego poziomu, ale poniżej cen w Pruszkowie i Warszawie.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Piastów-11 546-
Pruszków4 km13 218+14,5%
Brwinów9 km11 155-3,4%
Milanówek14 km9 932-14,0%
Warszawa16 km16 474+42,7%

W oddalonym o 4 km Pruszkowie metr kosztował o 1 672 zł, czyli 14,5%, więcej. Dla nabywcy porównującego pobliskie lokalizacje różnica cenowa jest istotna, ale powinna być zestawiona z kosztami i czasem codziennych dojazdów.

Komentarz analityczny

820 zł/m² i 7,6% wzrostu względem poziomu z 2025 r. oznacza kontynuację wzrostowego kierunku, lecz dynamika pozostaje poniżej historycznego tempa 8,8% rocznie. Lokalny rynek nadal zwiększa cenowy dystans wobec poziomu z 2021 r., ale bieżąca zmiana jest łagodniejsza niż przeciętne tempo długookresowe.

Na największych rynkach krajowych wzrost był słabszy: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań zwiększyły się o 0,6% rok do roku, a używanych o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Piastów wykazuje zatem silniejszą lokalną dynamikę, choć krajowe wyniki dotyczą porównania rocznego, a lokalny wskaźnik odnosi się do poziomu z 2025 r.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Tańsze finansowanie może zwiększać dostępny budżet nabywców i wspierać popyt także poza największymi miastami.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, a oferta nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeżeli podaż wzrośnie lub możliwości finansowe kupujących osłabną, tempo może wyhamować. Twarda prognoza nie wynika z samego obecnego poziomu cen.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Piastów?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 11 546 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 9 936-13 388 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Piastów rosną, czy spadają?

W tym porównaniu rosną: mediana jest o 820 zł/m², czyli 7,6%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższy wynik tabeli to 12 991 zł/m² w rejonie Osiedle Sobieskiego, oznaczony gwiazdką w zestawieniu. Najniższy to 10 067 zł/m² w rejonie Osiedle Harcerska.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Piastów?

Dla mieszkań 35-45 m² mediana wynosi 11 604 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana wynosi 10 568 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 12 052 zł/m² na wtórnym. Wynik deweloperski jest o 12,3% niższy.

Ile kosztuje działka w mieście Piastów?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 1 161 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 705 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 105 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 października 2025 do 28 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (35 transakcji) i wtórny (70); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-28; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły