Aktualne ceny mieszkań w Pruszkowie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 13 218 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań sprzedanych w Pruszkowie w ostatnich 12 miesiącach. To o 835 zł/m², czyli 6,7% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tą wartością kryją się jednak różne segmenty rynku: od metrażu i lokalizacji zależy, ile kupujący płacą za metr oraz jaki budżet przeznaczają na cały lokal.
Redakcja wpruszkowie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Pruszkowie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Pruszkowie
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Pruszków na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Pruszkowie: najważniejsze liczby
- 13 218 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- 835 zł/m² i 6,7% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 11 268-14 877 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
- 660 798 zł - mediana ceny całego mieszkania
- 50 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu
- 124% - wzrost ceny metra od 2019 r.
- 14 382 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Ostoja
Cena metra służy do porównywania nieruchomości, ale o dostępności zakupu decyduje również całkowita kwota. Dlatego obok stawki jednostkowej warto śledzić cenę lokalu i jego powierzchnię.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 13 221 |
| wtórny | 13 215 |
13 221 zł/m² na rynku pierwotnym i 13 215 zł/m² na wtórnym oznaczają niemal identyczny poziom cen. W tym zestawieniu nie widać istotnej premii za zakup od dewelopera. Przy wyborze mieszkania znaczenie ma więc także budżet na wykończenie lub remont, a nie wyłącznie cena metra.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 14 803 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 13 956 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 13 017 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 12 954 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 14 036 |
| 90-120 m² (największe) | 8 396 |
14 803 zł/m² płacono za najmniejsze lokale, natomiast 8 396 zł/m² za mieszkania o powierzchni 90-120 m². Mały metraż pozwala ograniczyć całkowity wydatek, co może podtrzymywać popyt mimo wyższej stawki jednostkowej.
Zależność nie jest jednak liniowa: w segmencie 70-90 m² mediana wynosiła 14 036 zł/m², więcej niż w sąsiednich przedziałach mniejszych mieszkań. Wykres pokazuje zatem zróżnicowanie segmentów, a nie prostą regułę spadku ceny wraz z powierzchnią.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
14 382 zł/m² w rejonie Ostoja to najwyższa mediana w zestawieniu. Najniższa, 8 427 zł/m², przypada na rejon Malichy. Różnica wynosi 71% względem tańszego rejonu. Lokalizacja wyraźnie różnicuje więc poziom wydatków na mieszkanie.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Ostoja | 14 382 |
| Osiedle Staszica | 13 614 |
| Osiedle Staszica cz. B | 13 596 |
| Gąsin | 13 497 |
| Tworki | 12 906 |
| Żbików | 12 526 |
| Papiernia | 12 136 |
| Bąki | 11 955 |
| Wyględówek | 11 686 |
| Osiedle Staszica cz. A | 10 899 |
| Osiedle Bolesława Prusa | 9 367 * |
| Malichy | 8 427 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wykaz transakcji wskazuje, że do ulic z najbardziej aktywnym obrotem należały:
- ul. Staszica - mediana 14 726 zł/m²
- ul. Bohaterów Warszawy - mediana 13 119 zł/m²
- ul. Prusa - mediana 14 194 zł/m²
Wśród ulic o żywym obrocie 14 770 zł/m² przy ul. Lipowa było najwyższą stawką, a 13 119 zł/m² przy ul. Bohaterów Warszawy - najniższą. Dzieliło je 1 651 zł/m².
Ceny działek w Pruszkowie
1 060 zł/m² wynosi mediana ceny działek sprzedanych w ostatnich 24 miesiącach. Mediana powierzchni parceli to 710 m². Przy planowaniu zakupu gruntu stawkę jednostkową należy rozpatrywać razem z powierzchnią potrzebną do realizacji inwestycji.
Więcej aktualności z Pruszkowa znajdziesz na stronie głównej wpruszkowie.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na wpruszkowie.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy mieszkaniu z rynku wtórnego za 660 798 zł budżet obejmuje również koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% to około 13 216 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 4 198 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 5 901 zł/m² w 2019 r. do 13 218 zł/m² obecnie. Łącznie oznacza to 124%, przy średniorocznym tempie 12,2%. To odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie, a nie zapowiedź podobnego tempa w przyszłości.

Pruszków na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. Pruszków przewyższa ją o 2 061 zł/m². Niższe stawki występują także we wszystkich sąsiednich miastach z poniższego zestawienia.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Pruszków | - | 13 218 | - |
| Piastów | 4 km | 11 546 | -12,6% |
| Brwinów | 6 km | 11 155 | -15,6% |
| Milanówek | 10 km | 9 932 | -24,9% |
| Grodzisk Mazowiecki | 14 km | 10 112 | -23,5% |
W mieście Piastów, oddalonym o 4 km, metr kosztował o 1 672 zł, czyli 12,6% mniej. Dla kupującego porównanie lokalizacji oznacza zatem również porównanie dostępnego metrażu przy określonym budżecie.
Komentarz analityczny
Wzrost o 835 zł/m², czyli 6,7%, wskazuje na utrzymanie wzrostowego kierunku w Pruszkowie. Jest jednak wolniejszy od historycznego tempa 12,2% rocznie. Rynek pozostaje droższy niż w 2025 r., ale obecna dynamika nie powtarza tempa całego okresu od 2019 r.
Na największych rynkach wzrosty były niewielkie: w II kwartale 2026 r. średnie ceny transakcyjne wynosiły 14 444 zł/m² dla nowych mieszkań i 13 657 zł/m² dla używanych, przy wzroście odpowiednio o 0,6% i 0,7% rok do roku (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.).
Finansowanie może wspierać popyt: 6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać dostępny budżet nabywców, także na lokalnym rynku.
Co dalej z cenami? Twardych prognoz nie stawiamy. Jeśli dostępność finansowania poprawi się, a podaż nie nadąży za popytem, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli wybór mieszkań zwiększy się lub możliwości finansowe kupujących osłabną, warunki mogą sprzyjać stabilizacji.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Pruszkowie?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 13 218 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 11 268-14 877 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Pruszkowie rosną, czy spadają?
W zestawieniu rosną: mediana jest o 835 zł/m², czyli 6,7% wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Ostoja: 14 382 zł/m². Najniższą ma rejon Malichy: 8 427 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Pruszkowie?
Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 14 803 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 13 956 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Mediana rynku pierwotnego jest nieznacznie wyższa: 13 221 zł/m² wobec 13 215 zł/m² na wtórnym. Poziomy cen są praktycznie takie same.
Ile kosztuje działka w Pruszkowie?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 1 060 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 710 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 394 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 października 2025 do 6 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (107 transakcji) i wtórny (287); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-06; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Górnik Łęczna – Znicz Pruszków 3:0. Koniec zwycięskiej serii lidera w Betclic 2. lidze](/images/mecz/thumbnails/gornik-leczna-znicz-pruszkow-31102026-30.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Górnik Łęczna – Znicz Pruszków 3:0. Koniec zwycięskiej serii lidera w Betclic 2. lidze

56 mln zł na zimowe drogi. Mazowieckie służby szykują się na mrozy

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

W Pruszkowie poezja weszła w muzykę. Tak zabrzmiał koncert Sylwii Biernat

W Pruszkowie pluszaki dostały własną tożsamość podczas bibliotecznej akcji

Zarzut kradzieży po powrocie do drogerii. Ochrona rozpoznała 44-latkę

Prawie 5,9 mln zł na współpracę z organizacjami. Ważne decyzje w Pruszkowie

Mickiewicz zawitał do przedszkola. Narodowe Czytanie w Pruszkowie

Nowa filia Książnicy Pruszkowskiej ma otworzyć się w styczniu 2027 roku

Trzy osoby związane z MSCZ w Pruszkowie docenione w konkursie Eskulapy Mazowsza

XXXI sesja Rady Miasta Pruszkowa. Obrady zaplanowano na wieczór

Zakaz prowadzenia nie zatrzymał go przed jazdą. Policja znalazła też narkotyki

Poetcore: modowy trend jesieni 2026 inspirowany historycznymi powieściami i ich ekranizacjami
![[PIŁKA NOŻNA] Puchar Polski: Znicz Pruszków – Ruch Chorzów 0:1. Gol rezerwowego rozstrzygnął mecz 1/16 finału](/images/mecz/thumbnails/znicz-pruszkow-ruch-chorzow-28102026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Puchar Polski: Znicz Pruszków – Ruch Chorzów 0:1. Gol rezerwowego rozstrzygnął mecz 1/16 finału
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Piastów, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Łady, gmina Raszyn, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Komorów, gmina Michałowice, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Falenty, gmina Raszyn, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki w Pruszkowie - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie - kontakt, dzielnicowi, komisariaty
