Wieczór w Muzeum – „Dziewczynka ze zdjęcia”: pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

To będzie wieczór, który łączy śledztwo historyczne z filmową opowieścią – poruszająca historia 13‑letniej Jadwigi Chomickiej, odkrywana na nowo przez pasjonatów i historyków. Wpadnij na pokaz filmu i posłuchaj, jak powstał ten projekt od reżysera Przemysława Kaweńskiego.
Szczegóły wydarzenia — Wieczór w Muzeum: Dziewczynka ze zdjęcia
- Termin: 20 marca (piątek), godz. 18:00
- Miejsce: 3 Maja 8a, 05-800 Pruszków, Polska (koordynaty: 52.173, 20.80747)
- Organizator: Muzeum Dulag 121
- Wstęp: wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona — zapisy na evenea.pl.
O filmie i spotkaniu
„Dziewczynka ze zdjęcia” to nietypowe połączenie filmu dokumentalnego i fabularnego . Kamera śledzi pracę historyków ze szczecińskiego IPN, którzy badają zapomniane ślady podobozu KL Ravensbrück w Chojnie, i jednocześnie podąża za losem tytułowej Jadwigi Chomickiej — nastolatki wywiezionej z powstańczej Warszawy do podobozu. Film przywraca twarz i imię młodej ofiary, pokazując, jak dzięki determinacji lokalnych badaczy i profesjonalistów można wydobyć z zapomnienia ludzkie historie sprzed niemal 80 lat.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Przemysławem Kaweńskim — reżyserem‑amatorem z Chojny, którego pasja doprowadziła do odkrycia nowych faktów historycznych. Opowie o pracy nad filmem, trudach poszukiwań i poszukiwaniu wsparcia dla takich projektów — może zainspiruje kogoś do własnych działań historycznych .
Dla kogo to wydarzenie?
- Dla osób zainteresowanych lokalną historią i powojennymi losami mieszkańców.
- Dla miłośników kina dokumentalnego i historycznych śledztw.
- Warto zwrócić uwagę na fragmenty pokazujące dotarcie do archiwalnych źródeł i rolę społecznych inicjatyw w rekonstrukcji pamięci.
Zapowiada się wieczór refleksyjny, ale podany w przystępnej, filmowej formie — dobra propozycja na spotkanie z historią w nieoczywistej odsłonie.
Autor: info_wydarzenia
