Małe głosy, wielka historia - pruszkowskie przedszkolaki recytowały miasto

W Pruszkowie jubileusz 110-lecia praw miejskich dostał wyjątkowo ciepły, dziecięcy ton. W konkursie recytatorskim „Moje miasto w wierszu - 110 lat naszej historii” najmłodsi mieszkańcy pokazali, że o swoim mieście można mówić nie tylko na lekcji, ale też na scenie i to z całkiem dużą odwagą 🎤
- „Moje miasto w wierszu - 110 lat naszej historii” zamieniło jubileusz w scenę dla najmłodszych
- Jury wyłoniło laureatów, a wszystkie wiersze trafiły na wystawę 📚
„Moje miasto w wierszu - 110 lat naszej historii” zamieniło jubileusz w scenę dla najmłodszych
22 kwietnia 2026 r., godz. 10:00, Przedszkole Miejskie nr 1 w Pruszkowie - właśnie wtedy odbył się finał międzyprzedszkolnego konkursu przygotowanego z myślą o dzieciach z miejskich przedszkoli. Do rywalizacji stanęło 16 dzieci, po jednym reprezentancie z każdej placówki, a ich zadanie było proste tylko z pozoru: przygotować krótki wiersz inspirowany Pruszkowem, jego historią i lokalną tożsamością.
Na scenie nie chodziło jednak wyłącznie o pamięciowe opanowanie tekstu. Występy najmłodszych zamieniły jubileusz miasta w żywą lekcję lokalności - taką, w której historia nie leży w gablocie, ale wybrzmiewa w głosach dzieci.
Jury wyłoniło laureatów, a wszystkie wiersze trafiły na wystawę 📚
Po prezentacjach komisja konkursowa wskazała laureatów i przyznała także nagrodę specjalną za najlepszy tekst wiersza. To ważny szczegół, bo w tym konkursie liczyła się nie tylko recytacja, ale też sam pomysł na literackie ujęcie miasta.
Dodatkowo wszystkie zgłoszone utwory pokazano w formie wystawy, dzięki czemu goście mogli zatrzymać się przy dziecięcej twórczości na dłużej. Taki finał sprawił, że konkurs nie skończył się na scenie - został jeszcze na papierze, w słowach i w wyobraźni tych, którzy przyszli zobaczyć młodych pruszkowian w akcji.
na podstawie: Książnica Pruszkowska.
Ostatnie Artykuły

Pokuludki w Filii nr 4 - pruszkowskie przedszkolaki odkryły bibliotekę
![[PIŁKA NOŻNA] Znicz Pruszków – Górnik Łęczna 2:2 w Betclic 1. lidze – remis po emocjach w Pruszkowie](/images/mecz/thumbnails/znicz-pruszkow-gornik-leczna-24042026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Znicz Pruszków – Górnik Łęczna 2:2 w Betclic 1. lidze – remis po emocjach w Pruszkowie

Zwierzęce książeczki zaczarowały maluchy w pruszkowskim żłobku

Policyjny parasol nad Raszynem - trzy imprezy, zero zakłóceń

Kolory, zapachy i małe odkrycia - tak bawiła się Filia nr 6 w Pruszkowie

Pruszków wrócił do lat 90. - PigOut i Corso przyciągnęli tłumy

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Messi w bibliotece, a dzieci w roli małych mistrzów

Dni Pruszkowa wracają z rozmachem. Park i scena zapełnią się od południa do nocy

Książki, prawa autorskie i okładki z wyobraźni w Filii nr 5

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

Smok Wawelski w Pruszkowie - dzieci oswoiły legendę kolorami

