Jakie dokumenty są niezbędne, aby wypożyczyć samochód?

Nie ma co ukrywać – usługa wypożyczania samochodów w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób, a zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, często potrzebuje samochodu jedynie na krótki okres czasu. Warto podkreślić jednak, że osoby zainteresowane wypożyczeniem samochodu mogą skorzystać także z opcji długoterminowej. Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty będą potrzebne, aby wynająć samochód.

Jakie dokumenty potrzebne są do wynajmu samochodu?

Jak można przeczytać na stronie https://kaizenrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-warszawa, warunki wynajmu samochodu mogą różnić się w zależności od wypożyczalni.

Samo wypożyczenie auta jest usługą, która nie wymaga wielu formalności. Zazwyczaj ogranicza się ona do wyboru interesującego modelu auta, a także podpisania umowy oraz odbioru wybranego pojazdu. Do wynajęcia samochodu potrzebne są zazwyczaj co najmniej dwa dokumenty – prawo jazdy oraz dowód tożsamości. W niektórych wypożyczalniach wymagana jest także karta kredytowa, która stanowi zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Sam dowód osobisty czasem nie wystarczy. Niektóre wypożyczalnie mają w swoich warunkach zapisy, że osoba, która chce wypożyczyć auto, powinna mieć ukończone co najmniej 21 lat. Niektóre umowy określają także minimalny czas posiadania prawa jazdy – zazwyczaj jest to jeden rok. Oczywiście, nie trzeba chyba wspominać o tym, że wszystkie wyżej wymienione dokumenty muszą być ważne.

Warto wspomnieć o tym, że to właściciel wypożyczalni aut w świetle prawa odpowiada za każdy ze swoich pojazdów. Dlatego osoby, którą chcą wypożyczyć samochód, powinny przedstawić komplet dokumentów. Dzięki niemu pracownicy wypożyczalni są w stanie stwierdzić, czy dana osoba może prowadzić samochód osobowy.

W sytuacji, kiedy wynajmowany samochód będzie prowadzony przez kilku kierowców, każdy z nich zobowiązany jest do przedstawienia swoich dokumentów – prawa jazdy i dowodu tożsamości. W przypadku obcokrajowców, którzy nie posiadają dowodu osobistego, dokumentem uprawniającym do wynajmu samochodu będzie paszport.

Karta kredytowa, która wymagana jest w niektórych wypożyczalniach, służy do zabezpieczenia kaucji na samochód, która po zakończeniu okresu wynajmu jest oczywiście zwracana. Jednak coraz większa liczba wypożyczalni działających na rynku rezygnuje z tej formalności, chcąc wzbudzić zaufanie klientów.

Dlaczego warto wynająć samochód?

Osoby, które wiedzą już, jakie dokumenty powinny posiadać, by móc wynająć samochód, często zadają pytanie – dlaczego w ogóle warto to robić? Otóż, jeśli chodzi o wynajem samochodu długoterminowy, to klienci mogą liczyć na niższe ceny niż w przypadku kredytu lub leasing. Nie muszą martwić się kosztami eksploatacyjnymi – wszystkie samochody oferowane przez wypożyczalnię są w perfekcyjnym stanie wizualnym i technicznym. Pojazdy znajdujące się w ofercie wypożyczalni są na bieżąco serwisowane i naprawiane, tak aby każdy klient mógł cieszyć się przyjemnością płynącą z jazdy komfortowym samochodem w idealnym stanie.