Domeny wygasłe a pozycjonowanie

Własne zaplecze to jedna z podstawowych metod link buildingu. Są to strony internetowe na których umieszczamy linki do strony pozycjonowanej. Im więcej wysokiej jakości backlinków dostanie nasza strona, tym lepiej dla jej pozycji w wyszukiwarce. Jest to jedna z metod, której używają agencje SEO do pozycjonowania witryn swoich klientów.

Jednym z czynników wpływających na wartość zaplecza jest jakość jego podlinkowania. Domena kilkuletnia, mocno podlinkowana z dobrych miejsc to miejsce potencjalnie ogromnie mocnego linku. 

Można pozyskać nowa domenę i następnie, po zbudowaniu strony, linkować ją. Atutem jest toż, iż mamy władzę nad podlinkowaniem takiej witryny. Pewnym minusem jest czas, zanim domena nabędzie większej mocy, jednak tak naprawdę prawdopodobnie już jakąś moc ma od samego początku. Oczywiście linkowanie to te jakiś koszt. 

Można w sprawie domeny pod zaplecze pójść drogą na skróty. Istnieje możliwość kupowania domen których poprzedni właściciele nie opłacili na kolejny okres abonamentowy. W tej grupie domen można znaleźć wieloletnie domeny, ogromnie dobrze podlinkowane i spełniające jeszcze inne kryteria. 

Są temu specjalne serwisy. Jednym spośród takich serwisów jest expireddomain.net. Jest to serwis, który za darmo daje naprawdę duże możliwości szukania domen wygasłych. Można ustawiać swoje kryteria, między innymi takie jak obecność danej frazy w nazwie domeny, żądaną końcówkę, ilość odnośników prowadzących do domeny, ilość domen albo IP z jakich domena jest linkowana i wiele innych. 

Oczywiście trzeba umieć poszukiwać dobre domen. Nie zawsze bardzo ważna liczbę odnośników przychodzących oznaczać może iż mamy do czynienia z domena wartościową pod kątem SEO, nader niejednokrotnie jest przeciwnie – gigantyczne ilości backlinków mogą oznaczać, że jesteśmy do czynienia z domeną, w której był spam

Jak można wykorzystać takie domeny oprócz zbudowania na nich zaplecza? Można wykorzystać przekierowanie 301. Wówczas wszystkie odnośniki kierujące do takiej przejętej domeny są przekierowywane na własną stronę docelową. 

Jednakże przed ustawieniem przekierowania warto rozważyć postawienie na niej najpierw tematycznej strony a dopiero po pewnym czasie ustawić przekierowanie. 

Chcąc zweryfikować dodatkowo domenę, która może dobrze wyglądać pod kątem profilu odsyłaczy lub wieku, można a nawet należy skorzystać z serwisu archive.org. Pozwala on po prostu zobaczyć co tak rzeczywiście było w tej domenie. Może się okazać, iż był tam na przykład spam.