Własny dom to marzenie wielu osób, jednak samodzielne jego zbudowanie wiąże się z koniecznością załatwiania mnóstwa formalności oraz oczekiwaniem, aż kolejne etapy budowy będą dochodzić do skutku. Jeżeli zależy nam na szybkiej transakcji i zamieszkaniu we własnym budynku, warto jest rozważyć jego zakup na rynku wtórnym. Pozwala to na wybór określonej lokalizacji, która szczególnie przypadła nam do gustu, a także samego domu. Przeglądając oferty bez trudu można znaleźć ciekawe propozycje, a ich ceny negocjować. Jakie domy na sprzedaż Grodzisk Mazowiecki można znaleźć w sieci?
- Rynek pierwotny czy rynek wtórny?
- Negocjacja ceny
- Weryfikacja otoczenia
- Brak konieczności wyposażenia domu
Rynek pierwotny czy rynek wtórny?
Kiedy myślimy o własnym domu, pierwszym skojarzeniem jest jego budowa od podstaw. Rozwiązanie takie obarczone jest jednak sporym ryzykiem – od braku funduszy na dokończenie inwestycji poczynając, na niesolidności dewelopera kończąc. Poza tym sama budowa trwa dość długo, a we własnych czterech ścianach chciałoby się zasiąść jak najszybciej. Rozwiązaniem są oferty z rynku wtórnego. Dzięki temu można nie tylko wybrać ciekawą okolicę, ale również dom, który utrzymany będzie w interesującym nas stylu, a co więcej – znajdzie się w zasięgu naszych możliwości finansowych. Domy na sprzedaż Grodzisk Mazowiecki pojawiają się każdego dnia i to, iż nie znaleźliśmy interesującej nas propozycji nie oznacza, iż nie pojawi się ona w ciągu najbliższych dni.
Negocjacja ceny
Przeglądając oferty domów na sprzedaż jednym z kryteriów, które bierzemy pod uwagę, jest cena. Jednak w przeciwieństwie do nieruchomości z rynku pierwotnego, tutaj mamy możliwość negocjacji ze sprzedającym. Co więcej, bardzo często rozmowy takie kończą się sukcesem i ostateczna kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić może by nawet o 5% niższa. Dzieje się tak, gdyż osoba sprzedająca przeważnie również potrzebuje gotówki i sprzedaż domu jest dla niej wyjściem na pozyskanie funduszy. Dzięki możliwości negocjacji ceny domu dochodzi do sytuacji, w której korzyść oraz satysfakcję z finalizacji transakcji osiągają obie strony.
Weryfikacja otoczenia
Zakup domu z rynku wtórnego pozwala na weryfikację zarówno bliskiego, jak i dalszego otoczenia. Dzięki temu możemy ocenić nie tylko sam budynek, ale także jego bezpośrednie okolice. Planując budowę domu możemy jedynie zapoznać się z wizualizacją komputerową, która nierzadko odbiega od osiągniętego rezultatu po zakończeniu prac. Oglądając domy na sprzedaż możemy ocenić, jak prezentuje się teren wokół budynku i w jaki sposób jest zagospodarowany. Istotne dla kupującego będą również takie informacje, jak położenie najbliższych sklepów czy węzłów komunikacyjnych, a także szkół lub przedszkoli. Można również dowiedzieć się, kim są potencjalni przyszli sąsiedzi oraz czy okoliczna infrastruktura nie generuje zbyt dużego hałasu, stanowiącego problem dla mieszkańców nieruchomości.
Brak konieczności wyposażenia domu
Domy to nie tylko sam budynek, ale również jego wyposażenie. Bardzo często sprzedawane budynki są w stanie pozwalającym na natychmiastowe wprowadzenie się i zamieszkanie. Nawet jeżeli nieruchomość wymaga remontu, to jego koszty są zdecydowanie niższe niż w przypadku budowania domu od podstaw. Prac remontowych wymagają przeważnie domy starsze, wyposażone w archaiczne instalacje wodne czy gazowe. Ich wymiana jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego, podobnie jak remont części budynku która nie spełnia aktualnych norm. Mimo wszystko jeśli wybierzemy odpowiednią ofertę, kupno domu z rynku wtórnego będzie korzystniejszym finansowo rozwiązaniem.