Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

6 miast, blisko 62 tys. uczestników i jedna misja: zwiększanie bezpieczeństwa na polskich drogach.
Tegoroczna trasa wystartowała w kwietniu i potrwa do początku września, odwiedzając kolejne regiony Polski. Trasa udowadnia, że nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa dostępne w autach potrzebują partnera w postaci świadomego kierowcy. Każde z miasteczek bezpieczeństwa przyciąga tysiące osób, dając im unikalną możliwość sprawdzenia w praktyce jak np. działają prawa fizyki podczas zdarzeń drogowych. W efekcie odwiedzający miasteczko mogą przekonać się, jak codzienne decyzje wpływają na życie wszystkich uczestników ruchu. Szczegóły dotyczące trasy oraz bieżące aktualizacje można śledzić bezpośrednio na stronie VolvoForSafety – Bezpieczeństwo według Volvo

Volvo For Safety stawia na edukację opartą na realnych zachowaniach oraz twardych danych. To podejście, które w przystępny sposób łączy inżynierską wiedzę i dziedzictwo Volvo z codziennymi sytuacjami, z jakimi każdy z nas mierzy się na drodze. Przed nami czas letnich wyjazdów, kiedy ruch na trasach drastycznie wzrasta, dlatego ta wspólna misja zyskuje teraz szczególne znaczenie.
W najbliższych tygodniach miasteczka Volvo For Safety odwiedzi:
- Kielce – 26–28.06.2026
- Lublin – 24–26.07.2026
- Olsztyn – 31.07–02.08.2026
- Bielsko-Biała – 28–30.08.2026
- Białystok – 04–06.09.2026
Inspiracją i ważnym punktem wyjścia do tegorocznych spotkań stały się wyniki najnowszego badania opinii publicznej, zrealizowanego na zlecenie Volvo. Rzuca ono ciekawe światło na to, jak bardzo wysoka samoocena kierowców różni się od ich rzeczywistych zachowań na drodze.
Polscy kierowcy lubią myśleć o sobie dobrze, aż 75 proc. badanych uważa, że jeździ bezpieczniej niż inni. Ta pewność siebie rośnie wraz z wiekiem i liczbą przejechanych kilometrów. Co istotne, na krajowych drogach w pełni bezpiecznie czuje się już tylko 52 proc. osób. W tym znacznie mniej kobiet niż mężczyzn 46 proc. do 59 proc.
Gdzie tkwi wyzwanie? Letni pośpiech i codzienna rutyna często biorą górę nad rozsądkiem. Statystyki pokazują, że kierowcy wciąż zbyt łatwo przymykają oko na ryzykowne zachowania:
- 47% kierowców przyznaje, że w ciągu ostatniego miesiąca przynajmniej raz przekroczyło prędkość o ponad 20 km/h poza terenem zabudowanym,
- 57% przyspiesza na widok żółtego światła, byle tylko zdążyć przed zmianą sygnalizacji,
- 37%. obsługuje telefon w sposób odrywający wzrok od jezdni na dłuższą chwilę,
- 23%. regularnie pisze wiadomości tekstowe w trakcie jazdy.
Dane dotyczą także absolutnych podstaw bezpieczeństwa: 17,5 proc. kierowców zdarzyło się prowadzić bez zapiętych pasów, a 28 proc. nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na pasach. Te liczby wyraźnie pokazują, że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia stażu za kierownicą czy wiedzy teoretycznej, ale sprawa ułamków sekund i małych decyzji, które podejmuje się każdego dnia.

„Bezpieczeństwo od zawsze stanowi fundament marki Volvo. Od dziesięcioleci rozwijamy technologie, które chronią kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, a nasze samochody należą do najbezpieczniejszych na świecie. Równie ważna jest jednak edukacja i budowanie świadomości. – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Volvo Car Poland. Dlatego chcemy nie tylko tworzyć bezpieczne auta, ale również lepiej rozumieć postawy i zachowania kierowców. Wyniki tego badania pokazują, że choć większość z nas uważa się za odpowiedzialnych uczestników ruchu, w codziennej jeździe wciąż zdarzają się sytuacje, które mogą wpływać na bezpieczeństwo. Wierzymy, że rozmowa o nich jest pierwszym krokiem do pozytywnej zmiany”.
Projekt Volvo For Safety to stały element działań Volvo w obszarze edukacji drogowej w Polsce. Jej celem jest budowanie trwałej, autentycznej zmiany w tym, jak myślimy o wspólnej przestrzeni na drodze. Każda rozmowa w miasteczku, każda minuta spędzona na symulatorze i chwila refleksji nad własnym stylem jazdy to najlepsza inwestycja w bezpieczne, spokojne powroty z wakacji.
Materiał źródłowy: Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa
![]()
Ostatnie Artykuły

W Filii nr 4 dzieci odkryją świat przez eksperymenty i doświadczenia

Zaćmienie Słońca nad Pruszkowem. Tych metod nie wolno próbować

Zmiany na drodze wojewódzkiej nr 719. Kierowców czekają utrudnienia

Awaria na ul. ks. R. Indrzejczyka. Ekipy pracują na miejscu

Pruszkowskie Lato Seniora domknęło sezon w Parku Sokoła.

„Lato wróć za rok” ma połączyć 400 osób z powiatu

Abonamenty na P+R w Pruszkowie. Urząd wyjaśnia sprawę danych

Zaćmienie Słońca nad Pruszkowem. Spacer na Górkę Żbikowską

Dokumenty z urzędu odbierzesz także nocą. W Pruszkowie rusza urzędomat
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Chojniczanka Chojnice – Znicz Pruszków 1:4](/images/mecz/thumbnails/chojniczanka-chojnice-znicz-pruszkow-09082026-14.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Chojniczanka Chojnice – Znicz Pruszków 1:4

Apteki w Pruszkowie - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Brwinów, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Dawidy Bankowe, gmina Raszyn, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Dawidy, gmina Raszyn, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Otrębusy, gmina Brwinów, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Komenda Powiatowa PSP w Pruszkowie - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Apteki Falenty, gmina Raszyn, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Granica, gmina Michałowice, powiat pruszkowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie - kontakt, PSZOK, zamówienie kontenera i parking
- Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem

