O czym nie wolno zapomnieć podczas wiosennego spaceru?

Spacer z maluszkiem to jeden a najważniejszych rytuałów odbywanych z noworodkiem, niemowlakiem czy starszym dzieckiem. Spacer jest okazją, by eksplorować otoczenie, spędzać miło czas i równocześnie dotlenić maluszka. O czym nie wolno zapomnieć podczas wiosennego spaceru? Jak ubrać małe dziecko, by mieć możliwość szybkiego dostosowania się do zmieniającej się pogody? I dlaczego hasło „a gdzie czapeczka?” to wcale nie jest żart, a istotny element garderoby dziecięcej w czasie spaceru? Poniższy artykuł pozwoli Ci rozwiać wątpliwości, znaleźć odpowiednie cienkie czapki i szaliki wiosenne dla dzieci oraz doskonale przygotować się do spaceru.

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer wiosną z noworodkiem?

U świeżo upieczonych rodziców milion pytań pojawia się niemal od razu po uroczeniu się dziecka. Jednym z nich jest, to kiedy po raz pierwszy można się wybrać z noworodkiem na spacer. Co istotne – nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsza jest gotowość matki na to, by wybrać się na spacer z maleństwem. Dla jednych będzie to miało miejsce już tydzień po porodzie, dla innych nieco później. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i chęci, by wybrać się na przechadzkę.

Pamiętaj, że pierwszy spacer z małym dzieckiem nie powinien trwać zbyt długo – wystarczy zaledwie 15 minut. Każdą kolejną wyprawę można już nieco wydłużać.

Najlepszy ubiór dziecka na pierwszy wiosenny spacer

Decyzja o wyruszeniu na spacer z dzieckiem została już podjęta, to teraz kolejne pytanie – jak ubrać maluszka, by czuł się dobrze i był zabezpieczony ze względu na kwestie zdrowotne? Przede wszystkim pamiętaj, by nie przegrzewać dziecka. Wiele osób woli założyć zbyt wiele warstw na maluszka niż narazić go na przemarznięcie. Warto jednak pamiętać o tym, że równie niekorzystne dla zdrowia okaże się przegrzewanie – negatywnie wpłynie na odporność dziecka.

Nie zawsze łatwo jest przewidzieć, czy ubiór dziecka spełnia jego potrzeby termiczne. Dlatego sposobem na to, by to sprawdzić, jest nie to, by chwytać rączki, a zbadać temperaturę malucha w okolicy karku. To właśnie miejsce, które pozwoli ocenić ciepłotę poprawnie. I wreszcie – postaw na ubieranie dziecka w warstwach. Tak zwany ubiór na cebulkę to metoda na to, by w razie potrzeby pozbyć się jakiejś warstwy lub ją szybko założyć. Wybieraj przede wszystkim rozpinaną odzież wierzchnią, która nie nastręczy trudności w zakładaniu.

A gdzie czapeczka?

Choć to pytanie wielu rodziców kwituje przewróceniem oczami, to cienkie czapki i szaliki wiosenne dla dzieci okażą się idealne na wiosenne spacer. Dlaczego małe dziecko naprawdę potrzebuje czapki?

Dzieci, a zwłaszcza noworodki, potrzebują ochrony również głowy, bo ich organizm dopiero uczy się, w jaki sposób regulować temperaturę. Ciałko noworodka wytwarza mniej ciepła niż osób dorosłych. Ponadto, jego powierzchnia ciała jest stosunkowo dość duża w porównaniu do masy, a po urodzeniu naturalnie noworodki rodzą się z niską temperaturą ciała. To wszystko sprawia, że konieczne staje się podniesienie tej temperatury.

Dlatego cienkie czapki i szaliki wiosenne dla dzieci to jeden z cennych sposób na zapewnienie im odpowiedniej temperatury i ochronę przed utratą ciepła z głowy. Czapka staje się izolatorem, zatrzymując wytwarzane ciepło i chroniąc głowę maluszka przed chłodem oraz wiatrem.