Kobiety Powstania Warszawskiego – wykład Katarzyny Utrackiej w Pruszkowie
Rola kobiet w Powstaniu Warszawskim jest tematem, który zawsze wzbudza emocje i skłania do refleksji. Już 22 czerwca o godzinie 15:00 w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład Katarzyny Utrackiej, historyka z Muzeum Powstania Warszawskiego, który przybliży nam heroiczne czyny kobiet podczas tego dramatycznego okresu naszej historii.
  1. Wykład Katarzyny Utrackiej w Muzeum Dulag 121
  2. Rola kobiet w Powstaniu Warszawskim
  3. Historie sanitariuszek, łączniczek oraz dowódczyń
  4. Determinacja kobiet w walce o przetrwanie

Katarzyna Utracka, historyk i zastępca kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego, opowie o nieznanych dotąd historiach kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim. Jej pasja do poszukiwania skrytek z okresu konspiracji oraz bogata wiedza historyczna sprawiają, że każde jej wystąpienie jest nie tylko rzetelne, ale i niezwykle poruszające.

Warto podkreślić, że w Powstaniu Warszawskim co piąty powstaniec był kobietą. Te niezwykłe kobiety pełniły różnorodne funkcje – od sanitariuszek i łączniczek, przez dowódczynie, aż po te, które walczyły na pierwszej linii frontu. Determinacja, z jaką stawały w obronie wolności, domu i bliskich, zasługuje na szczególne uznanie.

Chociaż często mówi się o mężczyznach jako głównych bohaterach wojny, to właśnie kobiety były cichymi bohaterkami, które nie tylko wspierały powstańców, ale często same brały aktywny udział w walkach. Utracka przybliży nam sylwetki tych, które dowodziły oddziałami oraz tych, które codziennie walczyły o przetrwanie swoich rodzin w warunkach wojennych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli nam lepiej zrozumieć i docenić rolę kobiet w jednym z najważniejszych wydarzeń naszej historii. Nie przegapcie tej okazji, aby posłuchać o heroicznych czynach kobiet Powstania Warszawskiego w interpretacji Katarzyny Utrackiej.

Katarzyna Utracka jest nie tylko autorką i współautorką licznych publikacji dotyczących konspiracji i Powstania Warszawskiego, ale również laureatką wielu nagród historycznych. Jej praca nad wystawami zarówno w kraju, jak i za granicą oraz konsultacje przy produkcji filmów historycznych sprawiają, że jej wiedza i doświadczenie są nieocenione.


Wg inf z: Powiat Pruszkowski