Powiat wspomina 79. rocznicę aresztowań liderów Polskiego Państwa Podziemnego
W cieniu historii, wspominamy bohaterów niezłomnych. W naszym mieście odbyły się wzruszające obchody upamiętniające 79. rocznicę aresztowania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzenie to, odbijające się echem tragicznych czasów, przypomina o wartościach, dla których warto walczyć do końca.
  1. 27 i 28 marca 1945 roku, szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zostało aresztowanych w Pruszkowie.
  2. Wydarzenie to zapoczątkowało Proces Szesnastu, w wyniku którego większość z nich otrzymała wyroki więzienia.
  3. Starosta Pruszkowski, Krzysztof Rymuza oraz Wicestarosta, Grzegorz Kamiński, złożyli kwiaty pod pomnikiem 16 Przywódców PPP, oddając hołd bohaterom.
  4. Obchody zorganizowały Gmina Miasto Pruszków i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Koło nr 6.

W dniach, które zmieniły bieg naszej historii, pod adresem Armii Krajowej 11 (dawniej ul. Pęcicka 3), doszło do zdarzeń, które na zawsze wpisały się w pamięć narodową. Przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego, przybyli na spotkanie z przedstawicielami strony sowieckiej, nieświadomi nadciągającej zdrady, zostali aresztowani i wywiezieni do moskiewskiego więzienia na Łubiance. Po trzech miesiącach rozpoczął się proces, który stał się kolejnym mrocznym rozdziałem w historii Polski walczącej o niepodległość.

Aktualne obchody są nie tylko przypomnieniem o bohaterstwie i poświęceniu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, ale także okazją do refleksji nad wartościami, które są fundamentem wolnego społeczeństwa. Wspólne oddanie hołdu przez przedstawicieli władz lokalnych, organizacji patriotycznych oraz mieszkańców, stanowi wyraz pamięci i szacunku dla tych, którzy swoje życie poświęcili dla wolnej Polski.

Cześć i Chwała Bohaterom! - te słowa, wyryte w sercach uczestników obchodów, są przypomnieniem, że historia naszego narodu jest nierozerwalnie związana z poświęceniem i walką o lepsze jutro dla kolejnych pokoleń.


Źródło: Powiat