W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych jak co roku w okolicach nekropolii wzrasta natężenie ruchu pieszych oraz pojazdów. To czas, w którym wielu z nas udaje się na cmentarze, aby posprzątać nagrobki bliskich, zakupić kwiaty, czy znicze. Stołeczna policja apeluje o zachowanie większej ostrożności i przypomina, że to także czas dużej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.

Przed nami dwa kolejne weekendy ze wzmożonym ruchem w okolicach cmentarzy. Odwiedziny na grobach bliskich oraz przemieszczanie się na spotkania rodzinne wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń drogowych.

Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku będą pilnować policjanci oraz przedstawiciele innych służb. Należy pamiętać, że takie masowe odwiedzanie grobów, sprzyja działalności przestępczej zarówno na cmentarzach, jak i pobliskich parkingach, gdzie osoby przyjezdne będą zmuszone pozostawić swoje auto. Na cmentarzach oraz w środkach transportu publicznego wzrasta zagrożenie kradzieżami. Łupem złodziei, oprócz kwiatów, czy zniczy, często padają także pozostawione bez nadzoru torby i portfele, a w nich klucze do mieszkania i wartościowe przedmioty oraz gotówka. Stosując się do kilku niżej wskazanych zasad, możemy uniknąć przykrych sytuacji oraz niejednokrotnie wysokich kosztów.

Policjanci radzą:

  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Chwila naszej nieuwagi i mogą one paść łupem złodzieja.
  • Na terenie cmentarza pilnujmy rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
  • Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • Płacąc za zakupy "na przycmentarnych" straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Korzystając ze środków transportu publicznego zachowajmy szczególną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
  • Z uwagi na możliwe korki i zatłoczone parkingi, jeśli to możliwe, korzystajmy ze specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych.

W związku z licznymi wyjazdami należy pamiętać, że pozostawione domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy, dlatego:

  • Wychodząc z mieszkania czy domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o włączeniu alarmu.
  • Nie informujmy o wyjeździe w mediach społecznościowych, nigdy nie wiemy, kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
  • Poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.

tekst. podkom. Jacek Wiśniewski

zdjęcia. Marek Szałajski