Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

Wybieramy nagrobek  - jakie aspekty brać pod uwagę?

Istnieje szereg czynników na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka. Z założenia ma on posłużyć przez lata, więc niewątpliwie jednym z najważniejszych jest jakość materiału z którego został on wykonany. To samo dotyczy poszczególnych elementów dekoracyjnych, ale na tym nie koniec aspektów, jakie determinują trwałość oraz estetykę pomnika. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Podpowiadamy.

Wybór rozmiaru i wymiarów nagrobka ma ogromne znaczenie

Projektowanie nagrobka tudzież wybieranie gotowego modelu powinno zostać rozpoczęte od tego, że zapoznamy się z jego rodzajami dostępnymi na rynku. Wśród nich znajdują się nagrobki pojedyncze oraz nagrobki podwójne. Do dyspozycji są także grobowce rodzinne, jak również nagrobki dziecięce oraz urnowe. Profesjonalną pomoc w wyborze możemy otrzymać na https://jakubisiak.pl/nagrobki-warszawa/.

O ile mamy realny wpływ na wybór rodzaju nagrobka o tyle w przypadku jego rozmiaru musimy dostosować się do obowiązujących na danej nekropolii regulacji ustalanych przez odpowiednie organy administrujące nią. Należy wziąć także pod uwagę wielkość danej kwatery na której stanie pomnik. 190cm x 90cm - jest to standardowy wymiar nagrobka pojedynczego, natomiast w przypadku podwójnego mowa o 200cm x 160cm.

Materiał na nagrobek - jaki wybrać?

Wśród dostępnych na rynku materiałów z których wykonywane są pomniki, bez względu na to czy są to nagrobki w Warszawie czy też innych miastach, największą popularnością cieszą się kamienie naturalne, które oferuje Zakład Usług Pogrzebowych Jakubisiak. Nic dziwnego - surowce te gwarantują nie tylko ich estetykę, ale także trwałość. Najchętniej wybieranymi kamieniami są granit, marmur oraz piaskowiec. Wszystkie łączy ponadczasowa elegancja w duecie z wytrzymałością oraz odpornością na szkodliwe warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy jednak o tym, że o ile granit nie wymaga konserwacji, o tyle już nagrobki wykonane z marmuru czy też piaskowca powinny już być konserwowane regularnie. Do wyboru mamy także konglomeraty, czyli syntetyczne zamienniki kamieni naturalnych. W grę wchodzi również lastriko.

Zdobienia oraz napisy na nagrobkach

Ostateczny wygląd pomnika uzależniony jest od zdobień, które znajdują się zarówno na jego głowicy, jak i płycie głównej. Pamiętajmy o tym, że firma, której zlecimy tego typu prace jest w stanie dostosować się do naszych oczekiwań, jednak im więcej pracy oraz czasu będzie wymagało wykonanie poszczególnych zdobień, tym ich koszt będzie większy.

Mówiąc o zdobieniach nie możemy zapominać o tak ważnych kwestiach jak napisy, które znajdą się na tablicy nagrobnej. Do wyboru mamy zdecydowanie się na wyrycie liter w kamieniu. Powstałe w ten sposób żłobienia pokrywane są specjalnie do tego dedykowaną farbą - najczęściej o barwie złotej bądź białej. To od jej jakości uzależniona jest trwałość napisu. Analogicznie im lepszą wybierzemy, tym więcej za nią zapłacimy. Drugim najczęściej stosowanym sposobem jest postawienie na mosiężne litery. W kwestii ich ceny tu także liczy się jakość wykorzystanego materiału, a ponadto długość powstałego z nich napisu.