Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

Niania – opis zawodu

Mianem niani zazwyczaj określamy opiekunkę do dziecka, którą rodzice wynajmują na czas swojej pracy, potrzeby opuszczenia domu na kilka dni lub jako swego rodzaju prywatną przedszkolankę. Faktem jest, że zakres obowiązków i konkretna forma zatrudnienia w takiej pracy może być bardzo rozmaite. Wiele zależy też od wieku dziecka. Niektórzy rodzice będą oczekiwali jedynie spędzania z nim czasu, proponowania zabawy i pilnowania by nie zrobiło sobie krzywdy. Inni oczekiwać będą także odrabiania z dzieckiem lekcji, prowadzenia prywatnych zajęć edukacyjnych. A nawet gotowania mu i sprzątania w pokoju. Wszystko zależy od tego, na jakie warunki umówi się niania z klientami. Bardziej zinstytucjonalizowane formy tej pracy to oczywiście praca w przedszkolu, w żłobku lub jako pracownica firmy zrzeszającej profesjonalne nianie.

Szerszy opis zawodu niani został opisany na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-opiekunki-do-dziecka/.

Niania – wymagania do pracy

W wielu wypadkach wykształcenie niani nie ma większego znaczenia dla rodziców. Jest to w końcu jedno z zajęć, którymi dorabiają sobie studentki w wolnym czasie. Choć oczywiście wskazane są dodatkowe kompetencje, takie jak możliwość nauczania, znajomość materii szkolnej na tyle, by móc udzielać dziecku korepetycji albo zabawiać je grą na gitarze czy nauką języka obcego. Do bardziej profesjonalnych form zatrudnienia preferowane jest wykształcenie pedagogiczne lub ukończone certyfikowane kursy z zakresu opieki nad dziećmi, ich pielęgnacji i metod prowadzenia interesujących zajęć. Dobra niania to jednak nie tylko przygotowanie merytoryczne. Najważniejsze, czego oczekują klienci to osobowość i bycie godną zaufania. Opinia to zresztą najlepsza reklama w tej pracy. Niania musi mieć odpowiednie podejście do dzieci, zwyczajnie je lubić i potrafić z nimi współpracować. Taka praca wymaga cierpliwości, kreatywność, dokładności, uczciwości, systematyczności i punktualności.

Więcej o tym jak zostać nianią znajdziesz na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-opiekunka-do-dziecka/.

Niania – warunki pracy

Praca niani, w klasycznym rozumieniu tego zawodu, odbywa się w domu klientów i jego dziecka. Otrzymuje klucze do mieszkania oraz ma polecony mniej lub bardziej ścisły zakres obowiązków. Powinny być wymienione w umowie. Dzieci z kolei potrafią być bardzo różne. Mniej lub bardziej posłuszne, elokwentne, temperamentne czy darzące nianie sympatią. Z każdym dzieckiem zatem pracuje się inaczej. Jest to zajęcie niewątpliwie odpowiedzialne, zwłaszcza w najmłodszym etapie rozwojowym dziecka. A także umiejące być bardzo stresujące.

Niania – zatrudnienie i zarobki

Na ogół niania zatrudniana jest w formie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Etat przysługuje pracownicom przedszkoli, żłóbków czy świetlic. Zarobki niani również są bardzo zróżnicowane – zależne od konkretnej stawki, którą proponuje za swoje usługi niania, ilości czasu poświęcanego na pracę w tygodniu i zakresu tej pracy.