Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

 Aranżacja ogrodu - jak zacząć

Ogród jest wspaniałym miejscem, gdzie każdy z domowników może się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Jest to także miejsce, gdzie bez problemu można urządzić imprezę ze znajomymi czy rodziną. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad stworzeniem własnego ogrodu. Jeżeli zależy nam na jego świetnym wyglądzie, konieczne będzie odpowiednie zaaranżowanie ogrodu. Poniżej dowiesz się, jak zabrać się za to zadanie.

Stwórz plan

Na samym początku konieczne będzie stworzenie planu dostępnej przestrzeni. W ten sposób będzie można lepiej dobrać rośliny oraz małą architekturę. Warto więc sprawdzić nasłonecznienie terenu, wilgotność czy nawet poziom pH gleby. W planie możesz również umieścić rabaty oraz ścieżki. Wszystkie gatunki roślin nanieś na plan i uwzględnij ich rozmiary oraz wymagania. Taki start pozwoli Ci na bardziej uporządkowaną pracę w ogrodzie. Tu jest sprawdzona aranżacja ogrodów.

Przygotuj teren

Tutaj zaczyna się już praca w terenie. Miejsce, gdzie chcesz zaaranżować swój ogród, musi być odpowiednio przygotowane. Dlatego oczyść teren z gałęzi oraz kamieni. Możesz zdecydować się na opryskanie ziemi herbicydem, przekopanie jej, nawiezienie oraz wyrównanie. Jeżeli planujesz zamontować lampki lub inne urządzenia, które będą wymagały prądu, powinieneś poprowadzić instalację elektryczną. Następnie oznacz miejsca na rabaty, ścieżki i trawniki. Przygotuj również teren na taras.

Mała architektura ogrodowa

Ten punkt jest niezwykle ważny. Jeżeli planujesz postawić w swoim ogrodzie małą architekturę, najlepiej przygotować pod to teren. Gdy dane elementy są ciężkie, warto utwardzić ziemię. Należy także wybrukować alejki, postawić altanki czy pergole. Zastanów się również nad tym, czy chcesz mieć oczko wodne lub basen w swoim ogrodzie. Wodny element może pomóc w jeszcze przyjemniejszym odpoczynku w ogrodzie.

Płot

Płot w ogrodzie jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pełni on funkcję nie tylko estetyczną, ale również i praktyczną. Płot oczywiście zdobi nasz ogród, jednak powinien on także chronić rośliny od ulicznego kurzu oraz spojrzeć przechodniów czy sąsiadów. Przy płocie możesz sięgnąć po rośliny wytrzymałe, gęste i szybkorosnące. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pnączy.

Rabaty oraz trawa

Po tych wszystkich etapach możesz zdecydować się na posadzenie wybranych roślin oraz zasianie trawy. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kolejności prac. Rośliny powinny znajdować się w takim miejscu, aby nie przeszkadzały w przemieszczaniu się po ogrodzie. Dlatego rośliny gęste nie powinny raczej znajdować się blisko ścieżek.

Taras

Po wszystkim możesz przejść do aranżacji ogrodu przy tarasie. Warto obsadzić roślinami okolice tarasu. Tutaj świetnie nadadzą się rabaty oraz donice. Dodatkowo zastanów się jak chcesz rozmieścić meble ogrodowe.

Podsumowując

Aranżacja ogrodu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Takie zadanie wymaga od nas odpowiedniego planowania oraz cierpliwości. Konieczne jest zachowanie kolejności wykonywania prac, ponieważ w innym przypadku możemy się po prostu pogubić. Zapomnienie o pewnym elemencie może skutkować wydłużeniem się prac w ogrodzie, a przecież nie na tym nam zależy.