Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

Tenis - królewski sport dla wszystkich

Cenisz szyk, elegancje i klasę? Kochasz ruch i szukasz sportu, który rozwija całe ciało? Jeżeli tak, to tenis jest tym sportem, który na pewno przypadnie ci do gustu. Tenis to piękne widowisko, który kiedyś zarezerwowane było dla wyższych sfer, dzisiaj wszyscy, bez względu na wiek i kondycję, mogą korzystać z jego dobrodziejstw.

Tenis – na czym polega?

Tenis to gra zespołowa, która polega na przebiciu piłki na drugą stronę siatki i trafieniu w pole przeciwnika. Dzieli się na grę singlową, gdzie gra się pojedynczo i grę w debla, gdzie gra dwóch zawodników. Naukę w tenisa można zacząć w każdym wieku, choć największe szanse na sukces mają młode osoby, które pierwsze kroki w tenisie zaczną stawiać w wieku kilku lat. W grze liczy się technika oraz przestrzeganie zasad. Sport doskonale wpływa na całe ciało, angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, pozwala utrzymać sportową sylwetkę oraz wspaniałą kondycję. Gracze mają wysoką wydolność i wytrzymałość. Inne zalety, jakie zapewnia gra w tenisa to:

  • poprawa zdrowia, mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, obniżenie poziomu cukru we krwi, ochrona serca, 
  • modelowanie sylwetki, utrata dużej ilości kalorii, 
  • redukcja stresu, pozbycie się złych emocji, lepsze nastawienie do życia, 
  • kształtowanie charakteru, nauka samodyscypliny i radzenia sobie z porażką, 
  • nauka logicznego i taktycznego myślenia, 
  • nauka zasad fair play, które warto stosować nie tylko w grze, ale i w życiu. 

To nie wszystkie zalety gry w tenisa. Jest ich o wiele więcej, sport jest odskocznią od codziennych problemów, zapewnią dużą dawkę endorfin, a także umożliwia kontakty towarzyskie. Często na korcie odbywają się spotkania ze znajomymi, a nawet omawiane są ważne sprawy biznesowe. Warto spróbować swoich sił w tej dyscyplinie i przekonać się, czy przypadnie nam do gustu.

Tenis – jaki sprzęt jest niezbędny?

Tenis to gra, która wymaga odpowiednio wyposażenia. Podstawą jest rakieta, najlepiej indywidualnie dobrana do potrzeb danego gracza. Dzieci i osoby początkujące powinny wybrać rakietę lekką, miękką i elastyczną, która nie będzie obciążać rąk, a jednocześnie pozwoli uniknąć kontuzji. Ważne, aby miała dopasowaną wielkość rączki, powinna idealnie leżeć w dłoni. Długość rączki musi być dopasowana do wzrostu użytkownika. Kolejnym, niezbędnym elementem jest piłka tenisowa. Najbardziej klasyczna jest żółta, ale początkujący tenisiści mogą wybrać piłeczkę czerwoną, która lepiej poddaje się kontroli. Do gry potrzebny jest wygodny strój. Bardzo ważne są buty, które powinny zabezpieczać stawy przed obciążeniem, a także zapewniać dobrą przyczepność do podłoża. Tenisiści zazwyczaj grają w białych koszulkach treningowych, krótkich spodenkach lub spódniczkach. Aby poprawiać komfort gry, można również zaopatrzyć się w specjalne skarpetki, które chronią stopę w najbardziej narażonych miejscach, a także czapeczkę lub daszek przeciwsłoneczny. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tenisem i potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia, poznaj ofertę produktów do tenisa.

Od czego zacząć naukę gry w tenisa?

Gra w tenisa nie jest łatwa, dlatego, aby poznać jej tajniki, trzeba skorzystać z pomocy instruktora. Doświadczony trener powinien wytłumaczyć wszystkie tajniki gry, jej zasady oraz zarazić bakcylem do tej królewskiej dyscypliny. Gra wymaga odpowiedniej techniki, uczniowie muszą nauczyć się prawidłowo trzymać rakietę, poznać taktykę gry, prawidłowe ułożenie ciała, rodzaje odbić. Pierwsze lekcje to zazwyczaj odbijanie piłeczki w wyznaczone miejsce, nauka prawidłowej pracy nóg, a także nauka uderzeń rakietą, czyli forhendu i backhandu. W tenisie ważna jest precyzja, dokładność, niezrażanie się początkowymi niepowodzeniami. Dobry trener musi korygować błędy, dzięki temu młodzi adepci nie nabiorą złych nawyków. Ważne, aby wykazać się cierpliwością, bo nauka poszczególnych elementów wymaga czasu. Gry w tenisa można uczyć się na zajęciach grupowych, dwuosobowych lub na lekcjach indywidualnych, tylko z instruktorem. W tenisie liczy się dobra kondycja, dlatego przed rozpoczęciem treningów warto wzmocnić ciało, pomocne będą treningi wytrzymałościowe oraz cardio, które poprawią wydolność płuc i przygotują organizm do wysiłku. 

Sprzęt dla profesjonalistów i amatorów

Jak wiemy, tenis wymaga odpowiedniego sprzętu. W Decathlonie można kupić akcesoria i ubrania dla wprawionych graczy oraz amatorów, którzy stawiają pierwsze kroki na korcie. Dostępna jest odzież na każdą porę roku, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Wszystkie produkty Artego cechuje wysoka jakość, oddychające i lekki tkaniny, a także niebywała wygoda. Dzieci, które trenują okazjonalnie mogą wybrać rakietę tenisową TR530, która idealnie sprawdzi się na pierwszych turniejach. Jej zaletą jest wszechstronność, doskonale łączy poręczność, dobrą manewrowość oraz moc uderzenia. Dorośli, którzy grają zawodową, na pewno będą usatysfakcjonowani rakietą Pure Drive, która zastała stworzona dla zaawansowanych tenisistów i tenisistek potrzebujących mocy i stabilności. Wyróżnia ją innowacyjny system HTR, który zwiększa zwrot energii, dając wrażenie niezwykłej mocy. Do gry na zawodach przyda się również koszulka tenisowa Nike Challenger Crew biała, która posiada technologię Dri-FIT z optymalnym systemem odprowadzania wilgoci. Dzięki temu  zapewnia suchą skórę, gracz czuje się swobodnie, a jego skóra nie zatrzymuje potu.

Tenis to ekskluzywny, wymagający sport, który stał się dostępny dla wszystkich. Podstawą gry są zasady fair play, na korcie nie ma miejsca na arogancje czy niegrzeczne zachowania. To klasa sama w sobie, dlatego tenis zdobywa coraz większe grono fanów. Powstają liczne szkółki tenisowe, które umożliwiają poznanie tajników tej szlachetnej gry.