Dzieci odkrywają pieczęcie i szyfry - warsztaty sfragistyki w bibliotece

W blasku świec i skupionych spojrzeń dzieci przeniosły się do świata dawnych znaków i sekretów - atmosfera była radosna i pełna skupienia. Zajęcia zorganizowała biblioteka, a prowadzącym był Pan Przemek Kowalski; spotkanie odbyło się w poniedziałek 01.12.2025 w naszej bibliotece.
- Sfragistyka i szyfry pokazały, że historia może być zabawą i lekcją w jednym
- Dzieci projektowały pieczęcie i łamały szyfr do sejfu z cukierkami - współpraca i logika w akcji
Sfragistyka i szyfry pokazały, że historia może być zabawą i lekcją w jednym
Na początku dzieci przyjrzały się, czym jest sfragistyka - czyli badanie i znaczenie pieczęci z przeszłości. Organizatorzy przygotowali przykłady historycznych odcisków, dzięki czemu uczestnicy mogli zobaczyć, jak kiedyś zabezpieczano dokumenty i komunikaty. 🕵️♂️🖋️
Następnie każdy zaprojektował własny wzór i wykonał odcisk w wosku, tworząc niepowtarzalną pieczęć, którą potem mogli zabrać do domu. To praktyczne zadanie łączyło kreatywność z elementami rzemiosła i dawało natychmiastową satysfakcję.
Dzieci projektowały pieczęcie i łamały szyfr do sejfu z cukierkami - współpraca i logika w akcji
Druga część warsztatów była bardziej łamigłówkowa - mali detektywi musieli odnaleźć kod do sejfu z cukierkami. Zadanie wymagało współpracy, sprytu i logicznego myślenia, a wszystkie grupy świetnie sobie poradziły. 🔐🍬
Pan Przemek Kowalski prowadził zajęcia tak, by nauka historii łączyła się z zabawą i rozwijaniem umiejętności pracy zespołowej. Efektem były uśmiechy, własnoręcznie wykonane pieczęcie i zadowolenie z rozwiązanych zagadek. 🙂
Dla mieszkańców, którzy lubią warsztaty łączące warsztat, historię i łamigłówki, takie spotkania pokazują, że biblioteka to miejsce niespodzianek i praktycznych doświadczeń.
na podstawie: Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza.
Autor: krystian

