W Pruszkowie pamiętają więźniów obozu Dulag 121 i tych, którzy im pomagali

2 min czytania
W Pruszkowie pamiętają więźniów obozu Dulag 121 i tych, którzy im pomagali

Wzruszające wspomnienia i świadectwa mieszkańców Pruszkowa przypomniały o losie więźniów obozu przejściowego Dulag 121 i o tych, którzy ryzykowali, by im pomóc. Spotkanie skupiło uwagę na młodości świadków i trwałym poczuciu krzywdy.

  • Przyjdź i posłuchaj historii z Pruszkowa
  • Pamiętaj i przekazuj dalej znaczenie tamtych dni

Przyjdź i posłuchaj historii z Pruszkowa

W sercu Pruszkowa odbyło się spotkanie poświęcone pamięci osób związanych z obozem Dulag 121 — zarówno więźniów, jak i tych, którzy nieśli im pomoc. Uczestnicy zgromadzenia dzielili się wspomnieniami, które odmalowują codzienność tamtych dni i emocje, jakie towarzyszyły młodym ludziom, zmuszonym do mierzenia się z niesprawiedliwością.

“Mieliśmy wtedy kilkanaście lat. Czuliśmy krzywdę naszą, własną, polską krzywdę.”
— Bogusław Czarmiński

Takie świadectwa pozostają centralnym elementem spotkań upamiętniających: nie tylko dokumentują fakty, lecz także przekazują następnym pokoleniom osobiste odczucia i motywacje działających wtedy ludzi.

Pamiętaj i przekazuj dalej znaczenie tamtych dni

Organizatorzy przypominali, że pamięć o wydarzeniach związanych z Dulag 121 to nie tylko hołd dla ofiar, ale też zobowiązanie wobec historii — by uczyć i informować kolejne pokolenia. Wypowiedzi świadków oraz rozmowy z uczestnikami podkreślały, jak ważne jest zachowanie świadectw mówionych i dokumentów, które pomagają rozumieć pełny kontekst tamtych wydarzeń.

Spotkanie w Pruszkowie było okazją do refleksji nad rolą zwykłych mieszkańców w trudnych czasach i nad tym, jak pamięć o nich kształtuje współczesne postawy wobec wolności i solidarności.

na podstawie: Urząd Miejski w Pruszkowie.

Autor: krystian