Jaki okap kuchenny wybrać do otwartej kuchni?

Okap w kuchni otwartej na salon czy jadalnie oprócz tego, że musi mieć odpowiednią wydajność, powinien także dobrze się prezentować. Wybór modeli dostępnych na rynku jest duży, więc zobaczmy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy kupujemy okap.

Jak wybrać okap kuchenny do kuchni w domu?

Najważniejszą informacją jest kubatura kuchni, bo na jej podstawie dobieramy wydajność urządzenia.

Rodzaje okapów

Okapy różnią się między sobą metodą montażu (np. okapy sufitowe czy okapy przyścienne), a także wyglądem (okapy wyspowe typu tuba albo okapy w stylu retro). Nowoczesne okapy bywają praktycznie niewidoczne (np. okap teleskopowy lub okap skośny), inne natomiast przykuwają uwagę, bo charakteryzuje je dekoracyjny styl.

Do kuchni z wyspą najczęściej polecane są okapy sufitowe lub typu tuba – o cylindrycznym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem są także okapy blatowe, montowane obok płyty indukcyjnej czy grzewczej. Takie urządzenie jest widoczne tylko wtedy, gdy go używamy – wysuwamy je podczas gotowania, a później chowamy w blacie.

Rozmiary okapów

Standardowa szerokość okapu to 60 cm, jednak dostępne są większe modele. Wszystko zależy od tego, jak duża jest kuchenka lub płyta, nad którą dane urządzenie będzie pracować – okap powinien być co najmniej takiej samej szerokości.

Cichy okap

W otwartej kuchni głośność okapu jest bardzo istotna, szczególnie gdy często przyjmujemy gości. By pracujące urządzenie nie zakłócało rozmów swoim szumem, warto wybrać model jak najcichszy. Producenci oferują okapy o głośności nawet 50-55 decybeli, co wydaje się racjonalnym wyborem.

Tryb pracy okapu – wyciąg czy pochłaniacz kuchenny?

Okap może działać w dwóch trybach:

  • wyciąg – urządzenie odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz przez kanał wentylacyjny
  • pochłaniacz kuchenny – urządzenie filtruje powietrze, wykorzystując m.in. filtr węglowy.

Wyciąg jest zdecydowanie bardziej efektywny, ale wymaga podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego.

Parametry okapu

Wydajność

Okap powinien filtrować całe powietrze z danego pomieszczenia od 6 do 12 razy w ciągu godziny – wystarczy więc kubaturę kuchni pomnożyć przez te dwie wielkości i otrzymamy optymalny poziom wydajności urządzenia.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna mówi o tym, jaka jest efektywność wykorzystania prądu przez konkretny model. Okap z funkcją oszczędzania energii oznaczony jest symbolem A+++ lub A++.

Oświetlenie

Oświetlenie montowane w okapie bywa bezcenne podczas gotowania. Podczas wyboru modelu do kuchni warto zwrócić uwagę na rodzaj, moc i rozmieszczenie żarówek.

Sterowanie

Wygodne sterowanie to podstawa. Producenci oferują okapy sterowane tradycyjnie (przyciski, przełączniki), dotykowo (panel na okapie), czy też na odległość (pilot lub aplikacja na smartfon).

Montaż okapu

Montaż okapu nie jest skomplikowany, jednak zawsze można skorzystać z pomocy fachowca.

Gdzie kupić dobry okap?

Dobry okap to taki, który spełnia nasze potrzeby i ma odpowiednią wydajność. Z parametrami technicznymi oraz wyglądem konkretnych modeli można zapoznać się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych prowadzących sprzedaż online – to już kwestia naszych preferencji i wygody.