Kredyt na budowę domu – oto najnowsze dane na drugi kwartał 2024 roku!

Marzysz o budowie własnego domu? Zwlekanie może wcale nie być opłacalne, bo koszty działek, materiałów i robót nie przestają rosnąć. Tradycyjnie sprawdzonym sposobem finansowania inwestycji pozostaje kredyt na budowę domu. Sprawdźmy, na co można liczyć w połowie 2024 roku!

Jak wygląda kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu to forma kredytu hipotecznego, którego celem jest sfinansowanie budowy domu jednorodzinnego. Choć warunki finansowe nie różnią się od standardowych kredytów mieszkaniowych na zakup gotowych nieruchomości, nieco bardziej wymagający będzie sam proces wnioskowania. Co go wyróżnia?

1. Dokumentacja

Proces uzyskania kredytu na budowę domu jest bardziej skomplikowany i wymaga więcej formalności. Konieczne jest dostarczenie bankowi szeregu dokumentów, w tym kosztorysu inwestycji, harmonogramu prac budowlanych, projektu budowlanego, a także dokumentów dotyczących prawa własności działki. Banki wymagają również regularnych aktualizacji dotyczących postępu prac, co może obejmować inspekcje lub zdjęcia dokumentujące kolejne etapy​​.

2. Wypłata kredytu

W przeciwieństwie do kredytów na zakup gotowej nieruchomości kredyt na budowę domu jest wypłacany w transzach. Środki są udostępniane po poszczególnych etapach budowy, dlatego ważne jest dokładne i terminowe dokumentowanie postępów prac​​.

3. Wkład własny

Banki wymagają wniesienia wkładu własnego, który może wynosić od 10% do 20% wartości kredytu. W przypadku kredytu na dom jako własny można zakwalifikować wartość działki budowlanej oraz poniesionych już kosztów związanych z inwestycją.

4. Dłuższy proces

Cały proces, od złożenia wniosku do finalizacji budowy i rozliczenia kredytu, może być długotrwały i skomplikowany. Ważne więc, aby być przygotowanym na wszystkie wyzwania i formalności.

Kredyt na dom w 2024 wymaga przygotowania!

Jak widzisz, finansowanie budowy za pośrednictwem kredytu może być bardzo opłacalne, jednak równocześnie wymaga dobrego przygotowania. Przeczytaj więcej o kredycie na budowę domu na Blogu Kredytowym.

Cała procedura obejmuje:

  • Ocenę zdolności kredytowej: zacznij od dokładnej oceny swojej zdolności kredytowej, która jest podstawą do uzyskania kredytu. Warto skonsultować się z doradcą kredytowym, który pomoże Ci w oszacowaniu możliwości w różnych instytucjach.
  • Zgromadzenie dokumentacji: przygotuj niezbędne dokumenty, które będą wymagane przez bank. Do najważniejszych należą zaświadczenie o dochodach i innych zobowiązaniach finansowych, dokumenty dotyczące działki budowlanej, w tym akt własności, projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę, szczegółowy kosztorys i harmonogram inwestycji​​.
  • Wybór najlepszego produktu: porównaj różne oferty banków. Kredyty hipoteczne na dom mogą się różnić pod względem oprocentowania, opłat dodatkowych, wymagań dotyczących wkładu własnego czy warunków wypłaty transz. Wybierz ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.
  • Plan budowy i harmonogram prac: przygotuj realistyczny plan budowy oraz harmonogram prac, które muszą być zgodne z wymaganiami banku. Te dokumenty są kluczowe dla uzyskania kredytu i późniejszych wypłat transz. Banki często wymagają, aby były zatwierdzone przez eksperta posiadającego uprawnienia budowlane.

Co nowego w kredytach na budowę domu?

Jeszcze do niedawna wiele osób zainteresowanych finansowaniem budowy mogło skorzystać z dopłat w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%. W porównaniu z komercyjną ofertą banków mogło to przynieść olbrzymie oszczędności. Już na początku 2024 roku okazało się jednak, że środki przewidziane na ten cel uległy wyczerpaniu. Ale nic straconego.

W drugiej połowie roku ma zostać udostępniony nowy program Kredyt na Start. Również w tym przypadku możliwe będzie sfinansowanie budowy nieruchomości mieszkalnej. Dopłaty do oprocentowania mogą być przy tym jeszcze wyższe: w przypadku rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci oprocentowanie wyniesie 0%!