Sen jako fundament dobrego samopoczucia – jak poprawić jego jakość?

Jakość snu ma wpływ na absolutnie każdą sferę życia. Zarówno na formę psychiczną, jak i fizyczną, nie mówiąc już o skutecznym regulowaniu procesów hormonalnych czy metabolizmu. Sprawdź, jak poprawić jakość snu bez trzęsienia ziemi – małe zmiany mogą naprawdę zadziałać!
Co wpływa na jakość snu i dlaczego nie zawsze chodzi o długość?
Na długość snu wpływa mnóstwo czynników. Jednym z nich jest mindset, czyli to, jak się czujesz i czy Twoja sytuacja psychiczna pozwala Ci się skutecznie wyłączyć na odpowiednią ilość godzin. Inny czynnik to poziom melatoniny w organizmie oraz to, czy regulujesz swój rytm dobowy według naturalnych potrzeb – nie poprzez niebieskie światło z ekranów.
Stopień regeneracji zależy od tego, jak długo trwa u Ciebie faza REM – nie tylko długość snu jako taka. Z pewnością znasz sytuację, kiedy śpisz 10 godzin, a i tak budzisz się bez życia – mogło to oznaczać deficyt fazy REM. Jak sobie z tym poradzić?
Kiedy sen nie działa – co robić?
Czasem zdarza się, że mimo starań sen nadal jest krótki, płytki czy przerywany. Do słabej jakości snu przyczynia się między innymi długotrwały stres, zmartwienia, stany lękowe, a nawet zła dieta bogata w tłuszcze trans, cukier czy sól.
Jeżeli mimo wdrożenia wielu zmian i wielokrotnych prób ogarnięcia sytuacji nic nie pomaga, warto skonsultować się ze specjalistą. Możesz zacząć od metod naturalnych, takich jak melatonina czy inne suplementy. Niektórzy obierają inny kierunek – klinika konopna Warszawa, Wrocław czy inne duże miasta mają z reguły swoje własne. Tam znaleźć można jeszcze inne naturalne środki, na które często decydują się osoby z problemami ze snem.
Możesz skorzystać najpierw z pięciu punktów przedstawionych poniżej, a po suplementację czy konsultację ze specjalistą sięgnąć później, jeśli zauważysz, że porady nadal nie przynoszą Ci upragnionego odpoczynku w takiej ilości, jakiej potrzebujesz.
5 zmian, które realnie poprawiają sen
Wypróbuj te metody – często potrafią naprawę pomóc:
- Ustal regularne godziny snu i pobudki – kładź się spać na siłę i tak samo zmuś się do wstawania. Po czasie organizm powinien przyzwyczaić się do tego stopnia, że uśpi Cię i wybudzi samodzielnie, automatycznie.
- Odłóż ekrany, rano spójrz w okno – nie korzystaj z urządzeń emitujących niebieskie światło na dwie godziny przed snem, a rano wystaw się szybko na promienie słoneczne, np. spójrz przez okno.
- Wysiłek fizyczny – niekoniecznie intensywny, ale umiarkowany, kilka godzin przed zaśnięciem. Realnie może to pomóc Ci głęboko zasnąć.
- Ciepła kąpiel – fizyczne rozprężenie i relaks mięśni może sprawić, że zaśniesz szybciej i głębiej. Najlepiej wykąpać się około godzinę przed planowanym spaniem.
- Rytuał przed snem – na przykład pół godziny czytania książki w łóżku, z niewielkim, ciepłym, punktowym światłem. Mózg kocha rutynę i rytuały – po czasie nauczy się, że lektura oznacza rychłe pójście do spania i automatycznie poczujesz przyjemne znużenie.
Trzymamy kciuki za udany sen!
Autor: Artykuł sponsorowany