Systemy wentylacji są koniecznym wymogiem każdego obiektu – również domu jednorodzinnego. Celem zapewnienia cyrkulacji powietrza zdecydować można się na kilka rozwiązań, wśród których aktualne prym wiedzie rekuperacja. Dlaczego w dzisiejszych czasach warto jest postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?
Rekuperacja a współczesne wymagania prawa budowlanego
Aktualne przepisy oraz czekające na implementację i wprowadzenie uregulowania z zakresu wymogów dotyczących energooszczędności nowo budowanych obiektów - w tym również budynków jednorodzinnych czy budynków w zabudowie bliźniaczej – przewidują bardzo rygorystyczne normy. Nowe domy powinny bowiem wpisywać się w standardy domów energooszczędnych , a w niedalekiej przyszłości – domów w standardzie passive hause. Jaką rolę w tym zakresie pełni system rekuperacji? Rekuperacja, jaką oferuje Hurtownia wentylacji Szczecin, to sposób na powtórne wykorzystanie wyprodukowanej energii cieplnej do ogrzania powietrza wtłaczanego do pomieszczeń. Dzięki temu znacz aco zmniejszone zostaje zapotrzebowanie domu na energię oraz jego emisyjność i produkowany przez niego ślad węglowy – co z kolei ustrzec może przed ewentualnymi opłatami lub karami.
Rekuperacja a komfort
Rekuperacja nie jest jedynie metodą na wypełnienie restrykcyjnych unormowań prawa budowlanego czy wytycznych ekologicznych. Jest również systemem, który w znaczący sposób poprawia jakość powietrza, jakim codziennie oddychamy. Dzięki zastosowaniu wentylatorów, które sterują przepływem powietrza w instalacji, nie ma obaw o wydajność wentylacji – niezależnie od warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz domu. Rekuperacja dba o zachowanie optymalnej wilgotności powietrza, wstępnie je filtruje i ogrzewa – dzięki temu powietrze w domu jest zawsze świeże, czyste i ciepłe.
Rekuperacja a zdrowie
Brak przeciągów oraz zastosowanie filtrów w rekuperatorze, które dostosować można do indywidualnych potrzeb i preferencji domowników sprawiają, że przebywanie w domu sprzyja utrzymaniu zdrowia. Po pierwsze bowiem, nie mamy w nim do czynienia ze szkodliwymi zanieczyszczeniami i pyłami. Po drugie – optymalne nawilżenie niweluje możliwość przesuszania skóry czy śluzówki, z drugiej strony – niweluje możliwość powstawania zawilgoceń, namnażania się szkodliwych grzybów czy pleśni. Po trzecie – możliwość zainstalowania filtrów antyalergicznych przeciwdziała dostaniu się do pomieszczeń substancji uczulających i alergenów.
Rekuperacja a oszczędności
System rekuperacji jest również – a może przede wszystkim – źródłem wysokich oszczędności dla domowego budżetu. Jak oszczędza się z rekuperacją? Rekuperacja umożliwia odzysk ciepła, czyli wykorzystanie nawet 95% energii cieplnej, jaka zgromadzona została przez powietrze podczas jego ogrzewania w domu, do ogrzania powietrza, jakie rekuperacja zasysa z zewnątrz, celem wtłoczenia do domu. Dzięki temu system grzewczy ma zdecydowanie łatwiejsze zadanie – nie musi ogrzewać powietrza od temperatury, jaka panuje aktualnie na zewnątrz. Przekłada się to bezpośrednio na znaczne ograniczenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu.
Rekuperacja – czy na pewno warto?
Dla wszystkich wyżej wymienionych korzyści – z pewnością tak. Dodatkowym kryterium , które przemawia za jak najszybszym zainwestowaniem w rekuperację w domu jest możliwość uzyskania wysokich dofinansowań. Zakup i montaż rekuperacji jest bowiem inwestycją uznawaną jako termomodernizacja. Z tego tytułu też możliwe jest jeszcze w 2024 roku rozpoczęcie jej odliczania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Instalacja rekuperacji w domu jednorodzinnym to przyszłościowa i niewątpliwie korzystna – tak pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym – inwestycja. Warto podjąć decyzję o jej zakupie i montażu już dziś – i skorzystać z szeregu benefitów finansowych i zdrowotnych, które daje nam rekuperacja.