Ile trwa wymiana opon i jak się przygotować?
Posiadanie i regularne użytkowanie własnego pojazdu to nie tylko duża wygoda, ale również odpowiedzialność. Auto i jego elementy wymagają regularnego serwisu oraz ogólnej dbałości. Do grona bardzo ważnych kwestii należy zaliczyć wymianę opon. Proces ten jest przeprowadzany sezonowo (z letnich na zimowe i zimowych na letnie) oraz w przypadku zużycia starego kompletu i kupna nowego w jego miejsce. Takie czynności można wykonywać we własnym zakresie, jak również możliwe jest korzystanie z usług specjalistycznych warsztatów, w których zadania te zostaną wykonane znacznie lepiej, dokładniej i szybciej. Warto zwracać uwagę nie tylko na ceny takich usług, ale również na czas ich trwania.

Wymiana ogumienia - jaki jest czas trwania takich czynności?

Jeśli chodzi o wymianę ogumienia realizowaną przez fachowców, to czynność taka nie jest czasochłonna i najczęściej zajmuje od 10 do 30 minut. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie sezonowej wymiany, kolejki do wulkanizatorów potrafią być bardzo długie. Aby uniknąć długotrwałego oczekiwania na swoją kolej, rozsądnym wyjściem jest wcześniejsze umówienie terminu z wybranym fachowcem.

Należy dodać, że wspomniany wyżej czas trwania wymiany może zostać wydłużony, jeśli konieczne będzie wykonanie dodatkowych usług, takich jak wymiana wentyla, wykrywanie i likwidacja nieszczelności oraz dziur, a także wyważanie. Samodzielna wymiana w warunkach domowych, bez dostępu do profesjonalnego sprzętu będzie również zajmować więcej czasu.

Jak należy się przygotować do wymiany opon?

W przypadku wymiany ogumienia u fachowców przygotowanie polega na przyjechaniu samochodem wraz z kompletem potrzebnych opon, chyba że znajdują się one już w serwisie w ramach usługi przechowywania. Samodzielna wymiana opon na jednym komplecie felg jest ryzykowna i wiąże się z możliwością uszkodzenia felg stalowych, jak też aluminiowych. Zamiast używać prętów i łomów, lepiej jest zdecydować się na wsparcie fachowców posiadających profesjonalny sprzęt.

Samodzielna wymiana jest jedynie sensowna w przypadku dysponowania dwoma kompletami opon i felg. W takiej sytuacji wystarczy tylko podnośnik, klucz do kół i twarde, płaskie podłoże. Nawet w przypadku samodzielnej wymiany kół razem z felgami i tak rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usług porządnych fachowców.

Wulkanista jest bowiem w stanie nie tylko wymienić koła, ale również dokonać ich sprawdzenia pod kątem uszkodzeń, głębokości bieżnika, odkształceń oraz innych czynników decydujących o tym czy dane koło nadaje się do eksploatacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, fachowcy zajmą się naprawą i klejeniem dziur, wymianą nieszczelnych wentyli, prostowaniem felg oraz wyważaniem opon eliminującym różne niekorzystne drgania. Na przykład opony zimowe 14 przy wymianie mogą być trudne dla laika. Warto więc zaufać specjalistom. 

Wymiana ogumienia u fachowców - jaki jest koszt usługi?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że nie ma jednej stałej stawki dla usług wymiany opon oraz kół. Jest ona bowiem uzależniona od wielu ważnych czynników, takich jak rodzaj opon i felg, ich rozmiar czy też indywidualna polityka cenowa danego serwisu. Średnia cena wymiany ogumienia na stalowych felgach wynosi zwykle 80-120 zł w przypadku rozmiaru 19-calowego.

Felgi aluminiowe są bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia. Oznacza to, że wymagają one dokładniejszych działań. Standardowa opona 19-calowa na feldze aluminiowej generuje koszt wymiany na poziomie 100-150 zł. Ceny te mogą spadać lub rosnąć wraz ze wzrostem albo spadkiem średnicy opon. Więcej informacji dotyczących cen można znaleźć w konkretnych warsztatach oraz na ich oficjalnych stronach internetowych.