Dlaczego opłaca się posiadać w domu pompę ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zdobywają coraz większą popularność wśród entuzjastów oszczędności i ekologii. Pobierają one energię cieplną z otoczenia (z gruntu, powietrza lub wody) i są tanie w eksploatacji. Jakie są inne powody, dla których opłaca się posiadać ten sprzęt we własnym domu?

Pompa ciepła służąca do ogrzewania domu – lepsza od fotowoltaiki?

Głównymi powodami, dla których coraz więcej polskich gospodarstw domowych decyduje się na instalację pompy cieplnej, jest zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz śladu węglowego. Podobnie jak panele fotowoltaiczne, urządzenie to pozwala wykorzystywać energię znajdującą się w otoczeniu (w tym przypadku cieplną) za darmo, co znacząco minimalizuje miesięczne koszty samego życia.

To inwestycja, która zwraca się w ciągu kilku lat od montażu, jako że obniża roczne koszty ogrzewania w znaczny sposób. Połączenie użytkowania pompy cieplnej z innymi korzystnymi rozwiązaniami technologicznymi to najprostszy sposób do ograniczenia cyklicznych opłat do niezbędnego minimum.

Pompa ciepła nie potrzebuje komina, umożliwia nawet chłodzenie w ciepłe dni (może zostać użyta jako zamiennik klimatyzacji), ale wymaga odpowiedniej termomodernizacji na terenie budynku, w którym się znajdzie. Dlatego przed jej zakupem warto zapoznać się ze sposobem jej funkcjonowania i dowiedzieć się, w jaki sposób zapewnia dostęp do ciepłego powietrza.

Jak działa pompa ciepła i czy jest ekologiczna?

Pompa ciepła do swojego działania potrzebuje w 1/4 energii elektrycznej, a w 3/4 zasobów naturalnych. Sama nie produkuje ciepła. Jest jedynie urządzeniem, które pobiera ją z otoczenia (grunt, woda, powietrze), a następnie przekazuje do instalacji grzewczej.

Prąd wykorzystywany jest do zasilenia napędu sprężarki. To dlatego ogrzewanie pompą jest tak chętnie wykorzystywane w nieruchomościach, które posiadają panele fotowoltaiczne – ogrzać dom w ten sposób można prawie za darmo. Synergia tych dwóch rozwiązań pozwala zmniejszyć produkowany ślad węglowy do prawie zera. Energia potrzebna do zasilenia nie powstaje w wyniku spalania paliw, czyli nie powoduje uwolnienia CO2 do atmosfery.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt wykonania instalacji wykorzystującej pompę ciepła uzależniony jest od metrażu domu. Przy 100 m² wynosi on około 10-25 tysięcy złotych (razem z montażem). Cenę tą można znacznie obniżyć, korzystając z programu Czyste Powietrze. Inwestycja zwraca się zazwyczaj po 4 do 7 lat.

Dofinansowanie na pompy może sięgać nawet 18 tysięcy złotych. Dlatego rozwiązanie to warto wypróbować nawet jako alternatywne źródło grzewcze. To jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie niższych kosztów ogrzewania!

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem pompy ciepła do swojego domu odezwij się do ogrzewanie-domu.pl.