W dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00 w Pruszkowie przy ulicy Waryńskiego 1, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego, którzy polegli w obronie ojczyzny. W uroczystości związanej z obchodami tego wydarzenia udział wziął Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie młodszy inspektor Michał Spychaj.

"Pruszkowska elektrownia, przy której się znajdujemy, działała przez cały okres II Wojny Światowej i dostarczała prąd m. in. do zachodnich dzielnic Warszawy, co sprawiło, że opanowanie jej miało strategiczne znaczenie dla działań wojskowych prowadzonych właśnie w tamtych rejonach stolicy.
Wśród pracowników elektrowni byli tacy, którzy prowadzili działalność konspiracyjną.
Pod dowództwem podporucznika Stefana Kwiatkowskiego – pseudonim „Zabłocki”, działał pluton „Nenufar”, który 1 sierpnia 1944 roku w godzinach wieczornych, zdobył budynek elektrowni.
Żołnierze AK bronili się przez całą noc. Nie otrzymawszy żadnego wsparcia o świcie poddali się i ewakuowali. W czasie nocnych walk żaden z polskich żołnierzy nie odniósł ran. Wśród walczących był podporucznik Konrad Kurc – pseudonim „Joland”. Został rozpoznany przez rannego Niemca i po przesłuchaniach, rozstrzelany”.

Minęło 78 lat od Powstania Warszawskiego. Każdego roku, upamiętniając Godzinę „W” ,
w Pruszkowie rozbrzmiewa dźwięk syren. Tradycyjnie na ulicy Waryńskiego 1 odbywa się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą epizod powstańczy na terenie Elektrowni.

W obchodach w Pruszkowie udział wzięli: przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, Światowej Federacji Polskich Kombatantów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło nr 6 w Pruszkowie, przedstawiciele Stowarzyszenia  „Rodzina Policyjna 1939” z siedzibą w Katowicach Oddział w Warszawie,  przedstawiciele rządu, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji działających na terenie powiatu.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie młodszy inspektor Michał Spychaj złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą. Pruszkowska komenda wystawiła także swój poczet sztandarowy.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta „Pruszkowianka”.

 

kom. Karolina Kańka