Fotograf w Warszawie: radzimy, jak szybko dotrzeć do profesjonalistów

Na rynku można znaleźć wiele firm, które wyspecjalizowały się w zupełnie różnych rodzajach zdjęć. W Warszawie, podobnie jak w całym kraju, funkcjonuje sporo przedsiębiorstw, które skupiają się np. na wykonywaniu zdjęć do dokumentów. Z drugiej strony, nie brakuje agencji, które świetnie czują się w fotografiach produktowych. Jak szybko dotrzeć do profesjonalistów?

Czym zajmuje się fotograf?

Można rozróżnić co najmniej dwie kluczowe definicje, które trafnie opisują ten zawód. W opinii wielu osób jest to specjalista, który wykonuje zdjęcia podczas ważnych rodzinnych uroczystości, na przykład fotograf ślubny. Bierze on udział w ceremonii, fotografuje gości, a następnie przygotowuje album, który składa się z najlepszych ujęć.

Wybrane studia foto świadczą też usługę jednoczesnego nagrywania ceremonii — na przykład chrztu, bierzmowania, czy wesela. Trzeba jednak spojrzeć na ten zawód nieco szerzej: profesjonalny fotograf w Warszawie może też skupiać się na zdjęciach marketingowych, czyli produktowych. Obie te definicje są więc jak najbardziej poprawne.

Gdy przechodzimy przez miasto i widzimy na billboardach reklamę sklepu, gdzie znajdują się np. świetnie wyglądające owoce w atrakcyjnej cenie, to ich zdjęcie to właśnie efekt pracy takiego specjalisty. Ze zdjęć produktowych korzysta się w niemal wszystkich branżach. Widzimy je w internecie, w tradycyjnych gazetach drukowanych oraz oczywiście na opakowaniach produktów.

Wspomnianą już wcześniej specjalizacją, w której doskonale odnalazło się wielu fotografów, są zdjęcia wykonywane do dokumentów. Na dziś dzień, zgodnie z literą prawa, zdjęcie do dowodu osobistego, prawa jazdy, czy paszportu, musi być wykonane w określony sposób, właśnie przez takiego fachowca.

Jest to zawód, który bardzo dynamicznie ewoluuje. W dużych miastach można już znaleźć zakłady foto, które przekonały się do możliwości, jakie daje dron. Dynamiczne najazdy, czy zoomowanie z dużej wysokości, nie dziwi dziś już nikogo. A to także świetny sposób, by promować np. tereny inwestycyjne.

Jak szybko znaleźć profesjonalistów w Warszawie?

Na pewno warto skorzystać z największej w naszym kraju bazy firm, czyli ALEO.com. W całym województwie mazowieckim znajdziemy ponad 2800 działalności, które świadczą usługi foto, audio i wideo, z czego w mieście stołecznym działa około 1300 przedsiębiorstw tego typu.

Dzięki bazie firm szybko ustalimy adres, a także zakres działania takiej firmy. Pamiętajmy, że funkcjonuje też sporo podmiotów, które świadczą usługi fotograficzne, ale ich PKD wskazuje np. na działalność marketingową. Baza firm to także świetny sposób, by szybko zapoznać się z opiniami o wybranym przedsiębiorcy.

Ile kosztują usługi profesjonalnego fotografa?

Nie brakuje osób, które wpisują w wyszukiwarkę takie zapytania, jak ile kosztuje fotograf na wesele czy ile kosztuje fotograf na chrzest. Niestety, nie da się udzielić na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi. Zakres usług zależy od wielu różnych zmiennych.

Można tu wskazać na czas dojazdu, zakres usług dodatkowych, łączną ilość roboczogodzin, jaką fachowiec będzie musiał spędzić na uroczystości, czy wreszcie na nasze prywatne ustalenia. Jeśli dokupimy również zmontowany plik wideo, to jest bardzo prawdopodobne, że cena mocno wzrośnie.

Gdyby jednak pokusić się o wyciągnięcie średniej, to jest dość prawdopodobne, że w 2022 roku, za skorzystanie z usług fotografa przez jeden dzień, zapłacimy między 2000 a 3500 złotych. Co nie powinno dziwić, jest to raczej kwota podstawowa, bez dodatkowych opcji.