Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

Wybieramy lokal użytkowy

Wybór lokalu użytkowego – sprawa wydaje się prosta. Mamy kilka ogłoszeń, a dużych miastach dużo więcej niż kilka, wybieramy ten lokal, który najbardziej odpowiada nam pod względem powichrzeni i ceny, umawiamy się i podpisujemy umowę. Brzmi dobrze prawda? Najczęściej jednak wcale tak nie jest. Poszukiwania są długotrwałe i mozolne. Dlaczego? Ponieważ bardzo rzadko zdarza się, aby można było wynająć szybko lokal dobrze dopasowany do indywidualnych wymagań.

Lokale użytkowe do wynajęcia we Wrocławiu to oferty pojawiające się bardzo często. Nie ma w tym niczego dziwnego. Wrocławski rynek nieruchomości jest jednym z największych w Polsce. Mieszkań oraz lokali dla biznesu jest wiele, a wybierać można spośród różnych lokalizacji i różnych metraży. Ceny zazwyczaj są podobne, chociaż – jak na każdym rynku – można znaleźć te dość niskie, jak i te, których cena przysparza o zawrót głowy.

Dobra cena nie wystarczy

Najczęściej można spotkać dwie grupy przedsiębiorców poszukujących lokalu użytkowego we Wrocławiu. Jedno szukają jak najtańszego lokalu względem lokalizacji, inni jak najtańszego lokalu względem jego wielkości. W każdej z tych opcji przewija się cena. Oczywiście, kontrolowanie wydatków w firmie to jedno z najważniejszych zadań każdego przedsiębiorcy. Zbyt duże wydatki mogą nadszarpnąć budżet, a nawet załamać go w sytuacji, kiedy nie ma zbyt wielu zleceń lub kiedy sprzedaż nagle się zmniejsza (w wielu branżach występuje sezonowość). Dlatego oczywiście zrównoważone wydatki są kwestią niezwykle istotną! Nie można jednak kosztem ceny rezygnować z wygody, dobrego dojazdy, etc. Często zdarza się, że na dość tani lokal trzeba wydać bardzo dużo pieniędzy podczas jego remontu. Pojawiają się również wady ukryte, z którymi trzeba sobie później jakoś radzić.

Aby wybrać najlepszy dla swojej działalności lokal użytkowy we Wrocławiu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę trzy aspekty:

  • cenę,
  • lokalizację,
  • powierzchnię.

Wszystkie trzy aspekty powinny zostać bardzo dobrze przemyślane. Tworzenie biznesu w oderwaniu od nich nigdy nie wychodzi firmie na dobre.

Kolejne ważne rzeczy do przemyślenia to otoczenie biznesowe, bliskość do punktów gastronomicznych i usługowych, hoteli, centrów handlowych, przystanków autobusowych i tramwajowych, stacji kolejowych. Oczywiście ważny jest standard lokalu, dostępność do różnorodnych mediów i koszty, które trzeba za nie dodatkowo ponieść. Nie można również zapomnieć o parkingu, który dla jednych może być bardzo ważny (duża liczba klientów w ciągu dnia), a dla innych prawie bez znacznie (jednoosobowa działalność osobowa, usługi przez internet, etc.). Jak widać, są to kwestie bardzo indywidualne!

Czy warto kierować się opiniami innych?

Tak i nie. Oczywiście każda lokalizacja i każdy lokal charakteryzuje się cechami indywidualnymi. Jeżeli słyszymy, że lokalizacja w centrum może zapewnić znacznie większy ruch, jest to oczywiście prawdą. Jednak, czy w Twojej branży jest to ważne? Czy do Twojego biura wchodzą ludzie „z ulicy”, turyści? Czy może ich poszukiwania odbywają się przede wszystkim w sieci, gdyż jest to bardzo charakterystyczna grupa klientów? Może okazać się, że dla Twojego biznesu najkorzystniejsze będzie nie biuro w centrum, ale na obrzeżach miasta, albo blisko wylotówki z miasta, skąd łatwo dojechać np. na lotnisko. Wybór lokalu to naprawdę kwestia bardzo indywidualna. Dlatego należy słuchać innych, jednak wybierać z tego wyłącznie te porady, które faktycznie dotyczą naszego biznesu.

Dobrze wybrany lokal użytkowy zapewnia wiele zalet. Przede wszystkim wygodę dla pracowników i klientów. Zwiększone dochody, dobry dojazd, prestiż. Nie ma wątpliwości, że dobrze dobrany lokal do wykonywanej pacy to również zapewnienie doskonałej jakości pracy i efektywności. Warto zatem poświęcić kilka chwil na to, aby po pierwsze ustalić priorytety, a po drugie znaleźć najlepszy dla własnego biznesu lokal.