W dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00 (Godzina „W”) w Pruszkowie przy ulicy Waryńskiego 1 odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego, którzy polegli w obronie ojczyzny. W uroczystości związanej z obchodami tego wydarzenia udział wziął Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie młodszy inspektor Jerzy Sztuc.

"Pruszkowska elektrownia, przy której się znajdujemy, działała przez cały okres II Wojny Światowej i dostarczała prąd m. in. do zachodnich dzielnic Warszawy, co sprawiło, że opanowanie jej miało strategiczne znaczenie dla działań wojskowych prowadzonych właśnie w tamtych rejonach stolicy.
Wśród pracowników elektrowni byli tacy, którzy prowadzili działalność konspiracyjną.
Pod dowództwem podporucznika Stefana Kwiatkowskiego – pseudonim „Zabłocki”, działał pluton „Nenufar”, który 1 sierpnia 1944 roku w godzinach wieczornych, zdobył budynek elektrowni.
Żołnierze AK bronili się przez całą noc. Nie otrzymawszy żadnego wsparcia o świcie poddali się i ewakuowali. W czasie nocnych walk żaden z polskich żołnierzy nie odniósł ran. Wśród walczących był podporucznik Konrad Kurc – pseudonim „Joland”. Został rozpoznany przez rannego Niemca i po przesłuchaniach, rozstrzelany”.

Minęło 75 lat od Powstania Warszawskiego. Każdego roku, upamiętniając Godzinę „W” w Pruszkowie rozbrzmiewa dźwięk syren. Tradycyjnie na ulicy Waryńskiego 1 odbywa się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą epizod powstańczy na terenie Elektrowni.

Wczorajsze obchody uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło nr 6, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, Światowej Federacji Polskich Kombatantów z Zarządu Głównego w Warszawie. Przybyli również członkowie rodziny Karola Janusza - uczestnika walk o budynek elektrowni Pruszków.

W upamiętnieniu  wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, służb i instytucji państwowych oraz samorządowych, także przedstawiciele kultury i oświaty.

Pruszkowską Policję reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie młodszy inspektor Jerzy Sztuc, który w asyście aspiranta sztabowego Roberta Golędzinowskiego złożył wieniec pod pamiątkową tablicą.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta „Pruszkowianka”, która na zakończenie przypomniała charakterystyczne dla Powstania Warszawskiego melodie. 

 

info: www.pruszkow.pl

ms

 

  • Uroczystość przy tablicy upamiętniającej pruszkowski epizod powstańczy
  • Uroczystość przy tablicy upamiętniającej pruszkowski epizod powstańczy

1000 Znaków do wykorzystania