
Koszty utrzymania samochodu – jak je zmniejszyć? Poznaj podstawowe koszty wiążące się z posiadaniem samochodu osobowego.
Samochód posiada obecnie prawie każdy z nas. Auto jest niezastąpionym środkiem transportu, który ułatwia nam codzienne życie. Dzięki własnym czterem kółkom możemy bez problemu dojechać do pracy, do znajomych i rodziny, czy na zakupy. Samochodem możemy pojechać też na wakacje - nawet te dalekie. Każdy właściciel samochodu musi jednak liczyć się z tym, że koszty jego utrzymania są dość duże w ciągu roku. Co ma wpływ na koszty utrzymania samochodu? Koszty utrzymania samochodu mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników:
- Koszty będą różne dla samochodów osobowych, SUV-ów, kombi czy samochodów sportowych. Samochody o większej mocy lub pojemności silnika często generują wyższe koszty eksploatacji.
- Koszty paliwa różnią się w zależności od tego, czy samochód jest benzynowy, diesel czy elektryczny. Samochody elektryczne mają niższe koszty paliwa, ale mogą wymagać inwestycji w infrastrukturę ładowania.
- Koszt ubezpieczenia zależy od zakresu ochrony (OC, AC, NNW), wieku kierowcy, historii ubezpieczeniowej oraz wartości samochodu.
- Koszty przeglądów technicznych, wymiany oleju i innych płynów eksploatacyjnych. Samochody starsze lub mniej popularne mogą wymagać droższych napraw.
- Koszty części mogą się różnić w zależności od marki i modelu pojazdu.
- Samochody tracą na wartości z upływem czasu. Wartość rezydualna wpływa na całkowity koszt posiadania pojazdu.
- Koszty związane z korzystaniem z płatnych dróg lub autostrad.
- Sposób prowadzenia samochodu (agresywna jazda, przyspieszanie, hamowanie) wpływa na zużycie paliwa oraz na szybsze zużycie części.
- Jazda w mieście generuje inne koszty niż jazda po autostradach. Częste zatrzymywanie się i ruszanie zwiększa zużycie paliwa.
- Koszty opon letnich, zimowych oraz ich wymiany i przechowywania.
- Koszty dodatkowego wyposażenia, np. systemów nawigacji, audio czy zabezpieczeń.
Roczny koszt utrzymana samochodu
Jaki jest roczny koszt utrzymania samochodu i od czego zależy jego wysokość? - Wylicza się, że średni koszt utrzymania samochodu osobowego to około 10-15 tysięcy złotych rocznie – informuje portal Tarnowo.okolicePoznania.pl i przypomina, że na koszt utrzymania samochodu mają wpływ różne czynniki np. usterki:
- dziurawa opona,
- skrzywiona felga,
- uszkodzony czujnik elektroniczny,
- zarysowania karoserii,
- wycieki płynów eksploatacyjnych.
Koszt utrzymania samochodu zależy też od paliwa i jego spalania, kosztów ubezpieczenia, czy np. nabicia klimatyzacji i zmiany opon. Koszt może różnić się rok do roku. Jak wiemy wszystkie ceny idą w górę. Nie możemy też przewidzieć różnych czynników, takich jak niesprzyjające warunki pogodowe, które bez wątpienia wpływają na zwiększenie wydatków. Warto również dokładnie przeanalizować opłacane ubezpieczenie OC i wybrać najkorzystniejszy pakiet. Wysokość OC zależna jest od kilku rzeczy:
- przebieg auta
- marka i model
- wiek samochodu,
- historia kolizji kierowcy,
- wiek kierowcy,
- miejsce zamieszkania,
- stan cywilny,
- pojemność silnika.
Koszty utrzymania samochodu elektrycznego
Ile wynoszą koszty utrzymania samochodu elektrycznego? Czy auto elektryczne to lepsze rozwiązanie? Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju i na świecie. Obecnie jeździ ich już ponad 100 tysięcy w naszym kraju. Dlaczego Polacy coraz chętniej wybierają samochody elektryczne? Głównym powodem są niskie koszty eksploatacji. Do kosztów eksploatacji wliczają się badania techniczne, serwis, parkingi, czy ubezpieczenie. Posługując się danymi z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, okresowe przeglądy serwisowe samochodów elektryczny są niższe do 50% od opłat w przypadku samochodów spalinowych. Mniejsze koszty mogą wynikać z tego, że samochody elektryczne mają mniej części ruchomych. Nie jest konieczna wymiana podzespołów, skrzyni biegów, sprzęgła, świec, czy pasków, a także turbiny, cewek, pomp paliwowych. W przypadku samochodów elektrycznych należy jednak liczyć się z koniecznością wymiany akumulatora , co wiąże się z kosztem w wysokości ok. 20 tysięcy złotych. Wymiany takiej należy dokonać, gdy sprawność obniży się poniżej 70%.
Miesięczny koszt utrzymania samochodu
Co ma wpływ na miesięczny koszt utrzymania samochodu? Do standardowych kosztów wpływających na koszt utrzymania samochodu należą:
- Tankowanie paliwa - zakup odpowiedniego oleju napędowego do samochodu to koszt około 1000 złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od przejechanych kilometrów oraz sposób jazdy.
- Winiety oraz opłaty za autostradę - poruszając się po autostradzie lub innym kraju należy opłacić przejazd
- Gaśnica - gaśnica jest niezbędnikiem w każdym pojeździe. Należy regularnie wymieniać gaśnicę
- Ubezpieczenie OC – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu.
- Przegląd techniczny - koszt przeglądu technicznego to około 100 zł
- Wymiana opon - opony należy dostosować do panującej pory roku oraz warunków
Edyta Kawnik