Pompa ciepła - jak przygotować dom pod jej instalację?

Pompa ciepła to ekologiczny, zeroemisyjny i energooszczędny system ogrzewania, najchętniej wybieranym przez inwestorów budujących nowy dom. Stanowi również źródło ogrzewania preferowane przy modernizacji budynków starszego typu. O czym należy pamiętać przed założeniem pompy ciepła? Jak przygotować dom, by ogrzewanie pompą ciepło było maksymalnie efektywne i oszczędne?

Pompa ciepła – idealne źródło ogrzewania domów nowoczesnych

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje do wytworzenia energii cieplnej energię kinetyczną pochodzącą z powietrza z zewnątrz obiektu oraz energii elektrycznej, która zasila podzespoły jednostki centralnej. Jest odpowiedzią na konieczność ograniczania emisji substancji szkodliwych do środowiska – jest bowiem zeroemisyjna – podobnie jak ogrzewanie elektryczne – i, co więcej, energooszczędna. Nowoczesna pompa ciepła pozwala na efektywne ogrzanie całego domu, warto jednak przed jej montażem dokładnie przemyśleć wszystkie prace lub działanie modernizacyjne, jakie powinny być wykonane dla jej sprawnego działania.

Pomieszczenie dla pompy ciepła

Aby ogrzewanie pompą ciepłą było komfortowe i niezauważalne dla użytkowników domu, pompa ciepła – podobnie jak inne źródła ogrzewania – powinna zainstalowana być w odrębnym pomieszczeniu, takim jak kotłownia. W przypadku modernizacji dotychczasowego źródła ogrzewania prawdopodobnie wystarczającym będzie zamienienie kotła na paliwo stałe na pompę ciepła z www.esoleo.pl. W nowo budowanych domach warto jest przeznaczyć lub zaprojektować mniejsze pomieszczenie – o powierzchni około 2-3 m2 – na instalację pompy ciepła i – ewentualnie – zasobnika ciepłej wody. Pamiętać należy o konieczności doprowadzenia do miejsca montażu pompy instalacji elektrycznej, przyłączy instalacji rozprowadzeniowych i wentylacji.

Pompa ciepła a system rozprowadzania ciepła

Pompa ciepła jest systemem, który stworzony został do współpracy z niskotemperaturowymi systemami rozprowadzania czynnika grzewczego. Oznacza to, że najlepszym będzie przyłączenie pompy ciepła do ogrzewania podłogowego lub innego, niskotemperaturowego systemu ogrzewania płaszczyznowego. We współpracy z tradycyjnymi grzejnikami żeliwnymi lub aluminiowymi, pompa ciepła może okazać się mniej ekonomiczna, a ogrzewanie – mniej efektywne. Jeśli w domu nie ma możliwości wykonania ogrzewania płaszczyznowego, szukać należy grzejników dostosowanych do ogrzewania przy niższych temperaturach czynnika grzewczego.

Pompa ciepła a termoizolacyjność budynku

Dom ogrzewany pompą ciepła powinien spełniać standardy nowoczesnego budownictwa energooszczędnego. Nie jest to wymóg, który uniemożliwia zainstalowanie i korzystanie z możliwości pompy ciepła czy jej funkcjonowanie, jednak we współpracy z przestarzałymi instalacjami czy przy braku odpowiedniego odizolowania termicznego budynku – może okazać się ono nie tak efektywne, jak wskazują na to informacje od producenta. Ocieplenie ścian i poddaszy, zainstalowanie systemu rekuperacji z odzyskiem ciepłą, montaż szczelnych okien i drzwi umożliwią skorzystanie z pełni możliwości, jakimi dysponuje pompa ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła a pozostałe instalacje

Aby pompa ciepłą była jak najbardziej oszczędnym rozwiązaniem do ogrzewania domu, wartym rozważenia jest zastosowanie nowoczesnych systemów, które uzupełnią jej możliwości i zwiększą oszczędność jej działania. Systemem takim jest przede wszystkim fotowoltaika – szczególnie instalacja fotowoltaiczna wspierana przez magazyny energii, umożliwiające gromadzenie nadmiaru energii wyprodukowanej z promieniowania słonecznego i jej wykorzystanie po zmierzchu. Instalacja fotowoltaiczna jest świetnym sposobem nie tylko na zasilanie urządzeń domowych – idealnie sprawdzi się także jako źródło zasilania pompy ciepła. Aby zmniejszyć natomiast ilość ciepła, jakie konieczne będzie do wyprodukowania przez pompę ciepła, a jednocześnie podnieść jakość powietrza w domu – warto jest z kolei wyposażyć dom w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która przyczyni się do zbliżenia się domu do standardu domu pasywnego (zeroemisyjnego i samowystarczalnego energetycznie).

Odpowiednie przygotowanie to podstawa każdej inwestycji – w szczególności inwestycji budowlanej. Przygotowanie domu pod montaż pompy ciepła umożliwi efektywne wykorzystanie maksimum jej możliwości z jednoczesnym komfortem jej użytkowania.