Nasza Profilaktyk wraz z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego uczestniczyła w spotkaniu z najmłodszymi w przedszkolu w Pruszkowie, gdzie rozmawiano na temat bezpieczeństwa, nie tylko na drodze.
Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie wraz z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego uczestniczyła w spotkaniu z najmłodszymi w jednym z przedszkoli w Pruszkowie.
Podczas spotkania policjanci opowiadali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Okazało się, że już najmłodsi wiedzą, jak należy prawidłowo przechodzić przez ulicę oraz że czerwone światło to sygnał do zatrzymania się.
Z racji tego, że obecni byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego takie zajęcia przećwiczono w praktyce na przejściu dla pieszych. Były też „pomoce naukowe” – tarcza do zatrzymywania pojazdu, pałki, kamizelki, tarcza i hełm. Każdy mógł zobaczyć wszystko z bliska, a nawet przymierzyć.
Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zajęciach, znały numer 112 i wiedziały kto to jest osoba OBCA. Różnie to było z cukierkami od osoby obcej lub innymi rzeczami, które ewentualnie mogłaby taka osoba chcieć wręczyć dzieciom. Te i inne fundamentalne zasady przypominano, omawiano oraz mam nadzieję „zapamiętano” przez najmłodszych. Starszych policjanci uczyli zasady nie wpuszczania osoby obcej do mieszkania lub domu pod żadnym pretekstem, czy to doręczenia paczki, czy spisania wodomierza, kominiarza czy innej osoby. Gdy dziecko jest samo w domu zasada jest jedna i się nie zmienia. Nie wpuszczamy NIKOGO.
Najmłodszym przypomniano podstawowe pojęcia osoby obcej omawiając je na konkretnych miejscach i przykładach np.: w parku, na basenie czy placu zabaw.
Dla rodziców, opiekunów i starszego rodzeństwa kilka ważnych kwestii gwoli przypomnienia, a młodszym do ciągłego utrwalenia.
Cenne wskazówki:
- każde dziecko będące w domu samo powinno pamiętać, by nie otwierać drzwi osobom obcy, nie wpuszczać takich osób do mieszkania oraz poinformować o zdarzeniu osoby dorosłe
- bawiąc się poza domem, na placu zabaw czy też w parku należy ostrożnie podchodzić do kontaktu z osobami obcymi,
- z nieznajomymi nie należy rozmawiać, jak również podawać adresu ani przyjmować prezentów w postaci słodyczy, upominków
- jeżeli dziecko czuje zagrożenie ze strony osoby obcej powinno uciekać w stronę ludzi i wołać o pomoc, a o całym zdarzeniu niezwłocznie poinformować swojego rodzica bądź opiekuna
- mimo tego, że pies jest często nazywany przyjacielem człowieka, musi pamiętać o tym, że może on być również niebezpieczny, dlatego nauczmy swoje dzieci, że psa nie należy drażnić, uderzać w ogrodzenie bądź rzucać w niego przedmiotami
- pamiętajmy również, że przed psem nigdy nie należy uciekać!
- w przypadku starszych dzieci - komputer może być bardzo pomocnym, natomiast są też osoby które wykorzystują go do działań niezgodnych z prawem. Nauczmy swoje dzieci by w sieci nie podawały osobom nieznajomym swoich danych osobowych w tym adresu zamieszkania, nie opowiadały o swojej rodzinie, stanie majątkowym
- należy przestrzec swoje dziecko, że osoba po drugiej stronie komputera nie zawsze przekazuje nam poglądy zgodne z prawdą.
Jako praktyczną pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali odblaski, które są niezbędne do bezpiecznego i widocznego przemieszczania się oraz zakładki z numerem 112.
Dodatkowo poproszono najmłodszych o pomoc -przekazanie babciom i dziadkom ulotek informacyjnych. Najmłodsi kochają swoich dziadków wierzę, że pomogą nam w dotarciu do tej grupy wiekowej. Jednym słowem spotkanie edukacyjne pod wieloma względami udało się na 5+. Dziękujemy.
Dziękujemy również za aktywny udział w zajęciach koledze z zaprzyjaźnionego specjalistycznego komisariatu policji.
Projekt realizowany jest w ramach zadania pn. „Bezpieczne przejścia dla pieszych w Powiecie Pruszkowskim inwestycja w infrastrukturę oraz w edukację mieszkańców - edycja 2023” dofinansowanego ze środków „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024"
podkom. Edyta Bednarczyk