Jak powstają płyty drogowe?

Płyty drogowe to komponenty, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są głównie przy budowie dróg tymczasowych, ale sprawdzają się także w stałych konstrukcjach takich jak parkingi. Ze względu na przeznaczenie płyty drogowe muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Jak uzyskuje się ją w czasie produkcji?

Rodzaje płyt drogowych oraz ich zastosowanie

Płyty drogowe to element konstrukcyjny, który najczęściej wykorzystywany jest do położenia tymczasowej drogi lub utwardzenia placu. Takich płyt powszechnie używa się więc na placach budowy czy w zakładach produkcyjnych. Płyty drogowe często znajdują swoje zastosowanie również w gospodarstwach domowych. Wykorzystuje się je do budowy parkingów bądź dróg dojazdowych do ogrodów działkowych.

Szeroki zakres zastosowania płyt drogowych sprawia, że przybierają one różne formy. Do najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych należą płyty betonowe lub płyty MON, czyli prefabrykowane elementy z żelbetu. Obydwa komponenty mają jednolitą konstrukcję, która zapewnia łatwy przejazd.

Jednak do budowy dróg często wykorzystuje się także ażurowe modele typu jomb. Posiadają one otwory, w których odciska się podłoże. Dzięki temu płyta charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do gruntu. Cecha ta daje możliwość użycia płyty nawet na powierzchniach pochyłych.

Rodzaje płyt drogowych różnią się nie tylko pod względem konstrukcji, ale i w kwestii nośności, czyli możliwości przejęcia obciążeń zewnętrznych. Wybierając komponenty, warto wziąć pod uwagę planowaną częstotliwość ruchu, jak i ciężar maszyn, które będą poruszać się po gotowej drodze.

Jak wygląda produkcja płyt drogowych?

Produkcja płyt drogowych przeprowadzana jest przy pomocy odpowiednich maszyn, w których znajdują się stalowe formy. Dbają one o to, aby betonowe komponenty uzyskały odpowiednie kształty oraz wymiary. Na rynku dostępne są zarówno klasyczne prostokątne formy, jak i te o mniej typowych kształtach. Producenci komponentów mogą wyrabiać płyty w układzie m.in. trapezu czy sześciokąta. Jednak te dwie formy wykorzystywane są raczej rzadko.

Oprócz narzędzi w procesie wyrabiania płyt ważne są dwa podstawowe składniki – beton oraz siatka przestrzenna. Ta druga część wykonywana jest z żebrowanego drutu i pełni funkcję elementu zbrojeniowego płyty. Takie uzupełnienie komponentu stosowane jest w celu zabezpieczenia przed jego złamaniem czy innym uszkodzeniem. Zbrojenie zapewni utrzymanie konstrukcji płyty w przypadku jej pęknięcia.