Zabawki to świetny sposób na urozmaicenie psich i kocich zabaw. Pupile mogą gryźć, aportować i dać się ponieść swoim instynktom w sposób kontrolowany, który będzie bezpieczny zarówno dla właścicieli, jak i samych zwierzaków. Jakie akcesoria należy nabyć, aby sprawić czworonożnym radość?
Najlepsze zabawki dla psa – gumowy gryzak, czy może pluszowy miś?
Psy to zwierzęta, które kochają gryźć i aportować. Zajęcia te stanowią dla nich świetne zabawy, które pozwalają spożytkować nadmiar energii i jednocześnie zadbać o stan uzębienia oraz dziąseł. Ponadto naturalnym instynktem małych i dużych czworonogów jest lizanie i węszenie. Idealne zabawki dla psa powinny uwzględniać wszystkie te potrzeby. Od czego zacząć budowanie kolekcji gadżetów dla Twojego pupila? Najlepiej od:
- Gryzaków/szarpaków/gryzolin – zachęcają do wspólnych zabaw w przeciąganie, a co więcej, delikatnie masują dziąsła. Najlepiej wybierać te, które wykonane są z materiałów naturalnych lub z termoplastycznej gumy. Zbyt twarde zabawki mogą uszkodzić uzębienie, zamiast pomagać w pozbywaniu się kamienia nazębnego.
- Piłki – kule smakule, piłki tenisowe, czy nawet kongi. Przyczyniają się do zacieśniania więzi pomiędzy właścicielem a zwierzęciem i pomagają budować zaufanie.
- Dywaniki do węszenia – uczą szczeniaki odpowiedniego korzystania ze zmysłu węchu. Co więcej, jeżeli ukryje się w nich kawałki jedzenia (ale nie mokrej karmy), to użycie ich może pomóc w zwolnieniu żucia pokarmu przez zwierzę.
- Piszczące pluszaki – fantastyczna zabawka, która zapewni psu rozrywkę na wiele godzin.
- Mata chłodząca – najlepszy sposób na odpoczynek po intensywnej zabawie latem.
Najlepsze zabawki dla kota – piszcząca myszka albo miska z ukrytymi kulkami?
Koty to łowcy. Uwielbiają zabawy, które przypominają im polowanie. Najlepsze łowy przeprowadza się z ukrycia, dlatego niektóre zabawki powinny stać się kryjówkami przed światem zewnętrznym. Odpowiednimi gadżetami dla kota będą:
- Drzewka – posłużą jako drapaki i jako baza – niczym domek na drzewie dla małych dzieci.
- Dyndające pluszaki – ich ruchy imitują ruchy prawdziwych zwierząt, dzięki czemu koty mogą ulec swoim instynktom bez szkód dla środowiska.
- Tunele – a najlepiej kilka, ułożonych w jedną długą trasę.
- Namioty – namioty zapewniają bezpieczną przestrzeń oraz kryjówkę, z której można zaatakować pluszaka z zaskoczenia.
- Drapaki – pozwalają spiłować pazurki i się rozciągnąć.
Zarówno w przypadku kotów, jak i psów, warto wybrać zabawki, które pozwolą też na wspólną zabawę w przestrzeni domu. Angażowanie się w nią pozwoli wytworzyć więź między właścicielem a zwierzęciem, a nawet pozbyć się obu stronom stresu.