Znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia mogą być niebezpieczne dla człowieka. Z tego powodu konieczne jest jej uzdatnianie. Niezwykle skuteczną metodą jest odwrócona osmoza. Poznaj przebieg i dobroczynne skutki tego procesu chemicznego.
Czym jest odwrócona osmoza?
Osmoza to naturalny proces, który zachodzi w komórkach organizmów żywych. W tym zjawisku woda z roztworu o niższym stężeniu przenika do substancji o stężeniu wyższym. Dzięki temu możliwa jest gospodarka wodna organizmu. Ciecz przepływa między poszczególnymi częściami ciała tak długo, jak różne są stężenia roztworów znajdujących się w poszczególnych komórkach.
Odwrócona osmoza jest z kolei zjawiskiem stworzonym przez człowieka. Proces ten wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle. W tym przypadku roztwór o niższym stężeniu, czyli np. czysta woda, wypiera ciecz o stężeniu wyższym, jaką może być zanieczyszczony płyn. Odwrócona osmoza nie byłaby jednak możliwa bez specjalnych membran, na których zatrzymują się substancje znajdujące się w wodzie.
Co ważne, skuteczność odwróconej osmozy jest tak wysoka, że oczyszcza wodę ze wszystkiego. Przez membranę osmotyczną nie przedostają się również cenne składniki mineralne. Z tego powodu konieczna jest ponowna mineralizacja cieczy. W takim procesie woda wzbogacana jest ponownie m.in. o magnez i wapń.
Co daje proces odwróconej osmozy?
Odwrócona osmoza od lat wykorzystywana jest do uzdatniania wody. W stanie naturalnym jest ona pełna dodatkowych, często szkodliwych dla zdrowia substancji. Przykładem są związki chemiczne (np. amoniak) i pierwiastki takie jak mangan i żelazo. Ich obecność w płynie wynika niestety także z działalności człowieka, m.in. zanieczyszczania środowiska przez przemysł.
Dzięki odwróconej osmozie woda traci niekorzystny zapach i posmak. Z płynu usuwane są także drobnoustroje. Ta metoda uzdatniania wpływa też na zmiękczenie cieczy. Osoby korzystające z membran osmotycznych zyskują więc podwójnie. Po pierwsze w ten sposób lepiej dbają o zdrowie. Po drugie chronią swoje domowe sprzęty. Miękka woda to mniej kamienia w kranach.
Ile czasu działa membrana osmotyczna?
Membrana osmotyczna oczyszcza wodę przez okres od 3 do 6 lat. Dokładny czas jej zużycia zależy od ilości zanieczyszczeń w cieczy w danym miejscu. Przez ten czas filtr zatrzymuje aż 96% szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji.
Po upływie kilku lat membrana osmotyczna zaczyna przepuszczać coraz więcej groźnych substancji chemicznych. Dochodzi wówczas m.in. do dekalibracji membrany, czyli powiększania się jej porów. Filtr może się też pokryć kamieniem lub śluzem bakteryjnym.