Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze. Przestępcy podają się za policjantów, policjantów z CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Dwie Seniorki z Piastowa padły ofiarą oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze!

Przypadek takich perfidnych oszustw miał miejsce kilka dni temu na terenie powiatu. Ofiarą oszustów padły dwie seniorki z Piastowa. Na numer stacjonarny, zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako oficer Centralnego Biura Śledczego Policji. W trakcie rozmowy fałszywy policjant CBŚP, powiedział, że policja prowadzi akcję i potrzebuje pieniędzy aby "złapać" przestępców. Pokrzywdzona według „wskazówek”, których udzielał jej fałszywy policjant wypłaciła pieniądze zaniosła we wskazane miejsca w Ursusie i Pruszkowie tracąc w ten sposób 32.000 zł. Druga kobieta otrzymała telefon tym razem od inspektora z komisariatu w Piastowie. Oszust  powiedział, podobnie jak w  pierwszym przypadku, że policja prowadzi akcję przeciwko przestępcom. Niestety Seniorka zaufała i  przekazała oszustom pieniądze w kwocie 26.000 zł .

Ofiarami oszustów padają starsze osoby. Seniorzy, w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść. Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.

Niestety to nie jedyny taki przypadek oszustw, które miało miejsce na terenie powiatu pruszkowskiego.

Ponownie apelujemy o ostrożność i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustów. 

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.

W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

PAMIĘTAJ !

POLICJA NIGDY NIE ZAŻĄDA BYŚ WYPŁACIŁ PIENIĄDZE BANKU !

POLICJANT NIGDY NIE ZADZWONI Z INFORMACJĄ O PROWADZONEJ AKCJI !

POLICJA NIGDY NIE POPROSI CIĘ O PRZEKAZANIE KOMUŚ PIENIĘDZY, PRZELANIE ICH NA KONTO LUB POZOSTAWIENIE W JAKIMŚ MIEJSCU !

 

kom. Karolina Kańka