Wydarzenia we wrześniu w Muzeum Dulag 121: Wykład i spacer historyczny na Mokotowie
Muzeum Dulag 121 zaprasza do udziału w wyjątkowych wydarzeniach, które odbędą się we wrześniu. To doskonała okazja, aby poznać nie tylko historię, ale także osobiste relacje świadków tragicznych wydarzeń z przeszłości. Zachęcamy do uczestnictwa w wykładach i spacerach, które przybliżą lokalne historie oraz uczczą pamięć ofiar.

Wykład o Edwardzie Serwańskim i Akcji Iskra-Dog

21 września 2024 roku o godz. 15:00 w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład pt. „Naoczni świadkowie – Edward Serwański i Akcja Iskra-Dog”. Wydarzenie poprowadzi dr Agnieszka Praga, kulturoznawca i wykładowca akademicki, która w swojej pracy koncentruje się na zarządzaniu w kulturze oraz upamiętnianiu historycznych wydarzeń. Wśród uczestników spotkania będą także Państwo Małgorzata i Stanisław Wryk, córka i wnuk Edwarda Serwańskiego, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami oraz refleksjami na temat działalności swojego przodka.

Edward Serwański, znany poznański historyk prawa i powstaniec warszawski, był kluczową postacią w realizacji akcji „Iskra-Dog”. W działaniach tych, które miały na celu dokumentowanie losów ocalałych z Powstania Warszawskiego oraz więźniów Dulag 121, wzięły udział dziesiątki tysięcy osób. Wykład będzie doskonałą okazją, aby poznać nie tylko historię tej akcji, ale także jej znaczenie dla współczesnej pamięci o II wojnie światowej.

Spacer edukacyjno-historyczny po Mokotowie

Następnego dnia, 22 września 2024 roku o godz. 12:00, Muzeum Dulag 121, we współpracy z portalem „Rzeź Woli 44”, zaprasza na spacer edukacyjno-historyczny zatytułowany „Śladami zbrodni na ludności cywilnej Mokotowa”. Spacer poprowadzi Piotr Brulikis, który przybliży uczestnikom tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce podczas Powstania Warszawskiego.

Uczestnicy zbiorą się pod budynkiem Centrum Weterana przy ul. Puławskiej 6a. Idea spaceru ma na celu upamiętnienie cywilnych ofiar zbrodni niemieckiej, które miały miejsce na Mokotowie. W trakcie spaceru, uczestnicy będą mieli okazję poznać imiona i nazwiska pomordowanych, a także wysłuchać relacji ocalonych świadków. Trasa spaceru obejmie ulice Skolimowską, Puławską, Olesińską, Smetany oraz Belgijską, gdzie zatrzymamy się w miejscach pamięci, aby oddać hołd ofiarom.

Udział w wydarzeniach i ich znaczenie

Obydwa wydarzenia mają nie tylko charakter edukacyjny, ale również emocjonalny. Uczestnictwo w wykładzie czy spacerze to doskonała okazja do refleksji nad historią, która wciąż wpływa na naszą rzeczywistość. W szczególności zachęcamy do zabrania ze sobą symbolicznych zniczy, które zapalimy w miejscach pamięci, aby uczcić tych, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach.

Pamiętajmy, że historia to nie tylko daty i wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie i ich historie. Udział w takich wydarzeniach pozwala nam na głębsze zrozumienie przeszłości oraz wpływa na kształtowanie naszej tożsamości narodowej. Ze względu na charakter omawianych wydarzeń, udział w spacerze jest przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tych ważnych wydarzeniach!


Na podst. Starostwo Powiatowe w Pruszkowie