Giełda kryptowalut – co można na niej kupić?

Giełdy kryptowalut umożliwiają swoim użytkownikom handel różnymi kryptowalutami. Jakie waluty można na nich kupić? Wyjaśniamy!

Czym jest giełda kryptowalutowa?

Giełdy najczęściej kojarzone są z zakupem akcji, ale można również nabywać na nich inne aktywa, takie jak kryptowaluty, czyli waluty cyfrowe.

Obecnie do dyspozycji są różne giełdy kryptowalut, na przykład międzynarodowe takie jak Binance, ByBit lub Coinbase, a także polskie giełdy kryptowalut, na przykład Zonda – dawniej BitBay.

Żeby kupić kryptowaluty na giełdzie, należy założyć na niej swoje konto użytkownika, a następnie doładować je wybraną sumą pieniędzy. Potem można złożyć dyspozycję zakupu na daną kryptowalutę.

Jakie kryptowaluty dostępne są na giełdach?

Dostępność kryptowalut na giełdzie może się różnić w zależności od platformy, ale zazwyczaj można znaleźć na nich popularne kryptowaluty, takie jak:

  • Bitcoin (BTC) – jest to najpopularniejsza waluta cyfrowa na świecie często kupowana przez inwestorów.
  • Ethereum (ETH) – waluta i platforma blockchain, która znana jest z możliwości zawierania inteligentnych kontraktów pomiędzy użytkownikami.
  • Binance Coin (BNB) – kryptowaluta giełdy Binance, używana do obniżek opłat transakcyjnych i uzyskiwania dostępu do różnych usług na platformie Binance.
  • Bitcoin Cash (BCH) – typ Bitcoina, którego celem jest oferowanie szybszych i tańszych transakcji.
  • Cardano (ADA) – platforma blockchain znana ze skupienia się na bezpieczeństwie i skalowalności, której celem jest zapewnienie bardziej zrównoważonej i skalowalnej infrastruktury dla zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów.
  • Chainlink (LINK) – zdecentralizowana sieć Oracle, która umożliwia inteligentnym kontraktom bezpieczną interakcję z danymi ze świata rzeczywistego.
  • Litecoin (LTC) – kryptowaluta typu peer-to-peer, która umożliwia natychmiastowe płatności o niemal zerowych kosztach każdemu na świecie.
  • Polkadot (DOT) – wielołańcuchowa platforma blockchain, która umożliwia różnym łańcuchom blockchain przesyłanie wiadomości i środków.
  • Ripple (XRP) – cyfrowy protokół płatności zaprojektowany w celu ułatwienia szybkich i tanich transakcji transgranicznych.
  • Stellar (XLM) – platforma łącząca systemy płatności i ludzi w celu ułatwienia transakcji transgranicznych.

Ponadto wiele giełd oferuje szeroką gamę altcoinów, które są kryptowalutami innymi niż Bitcoin, Ethereum czy Ripple. Altcoiny mogą służyć różnym celom, na przykład eksperymentalnym technologiom blockchain. Wśród nich dostępne są także memecoiny, czyli waluty, które zostały stworzone jako inspiracja popularnymi internetowymi memami, na przykład Dogecoin.

Czy na każdej giełdzie dostępne są te same waluty?

Należy pamiętać, że dostępność kryptowalut może się różnić w zależności od giełdy. Dodatkowo warto wskazać, że niektóre giełdy mogą specjalizować się w określonych kryptowalutach.

Przed skorzystaniem z giełdy kryptowalutowej zaleca się sprawdzenie obsługiwanych przez nią aktywów i upewnienie się, że oferuje ona kryptowaluty, które planuje się zakupić.