Z jakimi objawami zgłosić się do alergologa?

Alergologia to dziedzina medycyny skupiająca się na badaniu i leczeniu chorób wywołanych przez alergeny. Alergia, zaliczana do chorób cywilizacyjnych, jest jedną z najpowszechniej występujących schorzeń układu immunologicznego. Opisuje nadmierną reakcję organizmu na nieszkodliwe czynniki. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak wygląda wizyta u alergologa.

Kiedy warto zgłosić się do alergologa?

Z pierwszymi objawami uczulenia pacjenci najczęściej udają się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmuje decyzję o skierowaniu do alergologa, specjalizującego się w leczeniu chorób wywołanych przez alergeny. Najczęściej na konsultacje kierowane są osoby cierpiące na astmę o ciężkim przebiegu, która pozostaje odporna na standardowe leczenie oraz kobiety w ciąży.

Do alergologa należy udać się także w przypadku występowania alergicznego nieżytu nosa, przewlekłej pokrzywki skórnej oraz atopowego zapalenia skóry. Na konsultację specjalistyczną powinni zdecydować się również pacjenci z anafilaksją, czyli ciężką postacią reakcji uczuleniowej. Warto pamiętać jednak o tym, że dorośli oraz dzieci mogą zgłosić się bezpośrednio do alergologa w przypadku wystąpienia typowych objawów alergii. Należą do nich m.in.: katar sienny, zapalenie spojówek, swędzące reakcje skórne oraz suchy kaszel bez innych objawów infekcji.

Jak wygląda konsultacja alergologiczna?

Podczas wizyty alergolog przeprowadzi dokładny wywiad, podczas którego będzie pytać o okoliczności i nasilenie objawów. Warto przypomnieć sobie historię chorób oraz przygotować listę zażywanych leków. Przydatne mogą okazać się informacje dotyczące występowania uczulenia w rodzinie oraz styl życia i nawyki żywieniowe. Alergeny są wyjątkowo zróżnicowane i mogą obejmować także produkty spożywcze.

Specjaliści z kliniki Otolaryngolodzy24 - https://otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia/ -mogą skierować dodatkowo na badania diagnostyczne. W tym celu najczęściej przeprowadza się testy skórne oraz badanie z krwi. W razie konieczności lekarz zaleci również wprowadzenie diety eliminacyjnej oraz wykonanie prób prowokacyjnych. Te ostatnie najczęściej przeprowadzane są w warunkach szpitalnych pod kontrolą personelu medycznego.

Na czym polega leczenie u alergologa?

Postępowanie zależeć będzie przede wszystkim od czynnika uczulającego. Przeważnie podstawą leczenia staje się unikanie ekspozycji na alergen. W przypadku zmian skórnych należy jednocześnie zadbać o odpowiednią pielęgnację cery. Niekiedy konieczne może okazać się wdrożenie leczenia w porozumieniu z dermatologiem.

Wśród standardowych sposobów leczenia alergologicznego wymienia się przy tym farmakoterapię oraz immunoterapię. Odczulanie polega na stopniowym uzyskiwaniu odporności na alergeny poprzez zwiększanie ich dawek. Mogą mieć formę kropli lub szczepionek. Procedura wymaga regularnych wizyt lekarskich i może zajmować nawet do kilku lat. Immunoterapia zwalcza przyczynę występowania alergii, zmniejszając ryzyko wystąpienia astmy. Skuteczność odczulania najczęściej związana jest z rodzajem alergenu uczulającego.