Chirurg szczękowo-twarzowy w Warszawie: czy ten specjalista zajmuje się leczeniem bruksizmu?

Zgrzytasz zębami w nocy? A może odczuwasz napięcie w szczęce i cierpisz na bóle głowy bez widocznej przyczyny? To mogą być objawy bruksizmu. Odpowiedź na to, co to za schorzenie, w jaki sposób się je leczy oraz jaką rolę odgrywa w tym procesie chirurg szczękowo-twarzowy, znajdziesz w poniższym artykule. 

Poradnia chirurgii szczękowej – w czym może pomóc? 

Chirurgia szczękowa to rozległa gałąź medycyny, która łączy w sobie elementy stomatologii, chirurgii plastycznej oraz medycyny ogólnej. Specjalista tej dziedziny zajmuje się szerokim zakresem schorzeń i zaburzeń związanych z jamą ustną, szczęką, żuchwą i strukturami twarzy. Do jego zadań zalicza się rozpoznawanie chorób tkanek miękkich w obrębie twarzoczaszki, jamy ustnej oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Uczestniczy także w leczeniu nowotworów. A to jedynie niewielka część jego praktyki klinicznej. 

Czym zajmuje się ten specjalista w gabinecie? Możesz to sprawdzić na przykładzie chirurga szczękowego z kliniki Dental Fraternity w Warszawie. Do jego głównych zadań należą:

  • usuwanie zmian zapalnych i torbieli, 
  • podniesienie dna zatoki szczękowej i regeneracja kostna,
  • chirurgicznie usuwanie ósemek,
  • periochirurgia,
  • kortykotomia.

Powyższe zabiegi mogą być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych, a nie na sali operacyjnej, gdzie najczęściej pracuje chirurg szczękowo-twarzowy. 

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Bruksizm charakteryzuje się niekontrolowanym zaciskaniem szczęki lub zgrzytaniem zębami. Jest to dość powszechne schorzenie dotykające znaczną część społeczeństwa, jednak wiele ludzi nie jest świadomym obecności tego problemu.

U osób dotkniętych bruksizmem może dojść do uszkodzeń zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Oprócz tego schorzenie negatywnie wpływa na zgryz oraz może być źródłem silnych bólów głowy i twarzy, a nawet problemów z kręgosłupem, słuchem i wzrokiem.

Początkowo bruksizm może nie dawać żadnych sygnałów, ponieważ zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki przeważnie występuje w trakcie snu. Najczęściej pacjencji szukają pomocy dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać uciążliwy ból.

Co powinno nas zaniepokoić? Bóle głowy, bóle ucha, krwawienie z dziąseł, przeskakiwanie żuchwy, ograniczona jej ruchomość. 

Leczenie bruksizmu a chirurg szczękowo-twarzowy

Chirurg szczękowo-twarzowy może być zaangażowany w leczenie bruksizmu, jednak warto podkreślić, że nie jest to główna dziedzina jego specjalizacji. Przeważnie specjalista ten ocenia i ewentualnie leczy uszkodzenia struktur szczękowo-twarzowych, które mogą być wynikiem długotrwałego bruksizmu.

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe. Aby dobrać odpowiednie metody, pacjent musi poinformować lekarza o swoim trybie życia, przebytych chorobach oraz możliwości wystąpienia przewlekłego stresu.

W pierwszej kolejności wykonywana jest indywidualnie pod pacjenta szyna relaksacyjna. Jej celem jest zwiększenie odległości między łukami zębowymi, szczęki i żuchwy oraz wydłużenie mięśni odpowiedzialny za zaciskanie. Szyna pełni funkcję ochronną, zapobiegając dalszemu ścieraniu zębów i powinna być noszona zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Chirurg szczękowy, stomatolog czy specjalista od medycyny naturalnej może zaproponować zastosowanie toksyny botulinowej znanej powszechnie jako botoks. Ostrzykiwanee są wówczas mięśnie odpowiedzialne za zaciskanie.

W leczeniu bruksizmu często biorą udział specjaliści z różnych dziedzin. Najczęściej są to stomatolodzy, neurolodzy i fizjoterapeuci. Takie kompleksowe podejście do bruksizmu zwiększa szanse na skuteczność leczenia.