Sushi – czy wszędzie smakuje tak samo?

Jak doskonale wiadomo, sushi jest potrawą przybyłą do Europy z krajów Dalekiego Wschodu. To głównie Japonia zbudowała renomę tego przysmaku i rozsławiła go na cały świat. Wszystko to za sprawą ogromnej różnorodności i samej koncepcji, która dla wielu bywa myląca.

Sushi jest daniem bazującym głównie na ryżu. Nie chodzi w nim o surową rybę, lecz niestety tak myśli większość osób, będących przeciwnikami kuchni japońskiej. W poniższym wpisie postaramy się dokładnie wyjaśnić, czym jest sushi oraz wskażemy część najważniejszych rodzajów tej potrawy.

Dlaczego sushi stało się tak popularne?

Zestawiając ze sobą potrawy kuchni amerykańskiej, europejskiej i japońskiej, szczególnie ta ostatnia będzie najbardziej wyróżniać się na tle pozostałych. Sushi to wbrew opinii wielu potrawa, którą można najeść się do syta. Serwowanie małych kawałków to efekt stawiania na różnorodność i chęć dzielenia się. Zamawiając to japońskie danie, na talerzu najczęściej pojawia się kilka odmian, z których każda wygląda i smakuje inaczej.

Tradycja przyrządzania sushi stała się popularna na całym świecie właśnie przez wzgląd na brak monotonii. Ludzie pokochali tę kuchnię, dzięki czemu na własne oczy możemy obserwować jej nieustanny rozwój w większości krajów europejskich i nie tylko.

Rodzaje sushi – czy w każdej restauracji są takie same?

Ilość odmian tego przysmaku jest tak spora, że ciężko o restaurację zdolną do wrzucenia wszystkich pozycji w swoje menu. Oczywiście, wiele jest typów uznawanych za najpopularniejsze i powtarzających się w każdym sushi-barze. Mowa chociażby o Maki, Hosomaki, Futomaki, Nigiri czy Sashimi. To absolutne podstawy, które każdy jadacz tego japońskiego dania powinien znać i rozróżniać.

Poszczególne odmiany mogą się od siebie różnić zastosowaniem określonych dodatków, ale i nie tylko. Niejednokrotnie zmieniona może być również kolejność rolowanych elementów. Owijkami są przeważnie wodorosty nori, jednak często w wielu restauracjach można napotkać na popularne Tamago Rolls, oznaczające zawinięcie kawałka w japoński omlet.

W restauracji czy z dowozem?

Prawdę mówiąc nie ma znaczenia czy zamówimy sushi będąc w restauracji, czy korzystając z oferty dowozu. To posiłek spożywany zazwyczaj na zimno, którego nie trzeba odgrzewać czy bać się o odmrożenie. Istnieje pewność, że zawsze dotrze do odbiorcy świeży i przygotowany w niedługim czasie od podania. Ważne jest również zwracanie uwagi na obecność dodatków. Do takich należą sos sojowy, sos wasabi oraz imbir. Niektóre sushi-bary oferują również dodatkowe sosy o innych smakach. Spożywanie z nimi posiłku nie jest oczywiście zabronione, a może jeszcze bardziej urozmaicić całe danie.

Warto wspomnieć jeszcze o sposobie jedzenia tej potrawy. Zazwyczaj restauracje wręczają nam popularne w krajach azjatyckich pałeczki. Warto jednak mieć na uwadze, że sushi można spożywać również rękami. Nie powinniśmy się więc obawiać i mieć jakichkolwiek uprzedzeń do spożywania pojedynczych kawałków tego dania rękoma.

Chcąc spróbować prawdziwej japońskiej kuchni zamów sushi w Warszawie na oto-sushi.pl.

Rodzaje sushi – czy w każdej restauracji są takie same?