Satynowa bluzka i grube jeansy. Oba te elementy bardzo przydatne części garderoby, ale zdecydowanie wymagają zupełnie innej pielęgnacji, zarówno podczas prania jak i prasowania. Dlaczego? Ponieważ ich włókna znacznie różnią się od siebie – pierwsze są cienkie i delikatne, a drugie grube, zwarte i ciężkie w rozprostowywaniu. Pierwsze szybko przewodzą ciepło, a nadmierne ekspozycja na wysoką temperaturę spowoduje przypalenie i ich bezpowrotne zniszczenie. Z kolei jeans, sztruks i len potrzebują dłuższego kontaktu z ciepłem, by rozprzestrzeniło się po splecionych włóknach i je rozprostowało i nadało ogłady w wyglądzie.
Temperatura dobierana manualnie
Pierwszym podstawowym sposobem doboru odpowiedniej temperatury żelazka jest jej ustawienie manualne, za pomocą wbudowanego pokrętła lub suwaka, który jest połączony z termostatem. Patrząc na sposoby obsługi żelazek na https://www.ranking-zelazek.pl, jest to sposób równiez najbardziej popularny. W zależności im grubszą tkaninę chcesz prasować, tym wyższy poziom temperatury wybierasz – od „jednej kropki” dedykowanej dla tkanin delikatnych, po „trzy kroki”, dedykowane dla jeansu lub lnu. Sposób ten jest jednak najbardziej ryzykowny. Niektóre ubrania są wykonane z mieszanki tkanin, a przez to trudniej dobrać optymalny poziom ciepła. Nawet gdy ustawisz ją z należytą ostrożnością, może ona i tak być za wysoka, a w takim przypadku tkanina ulegnie zniszczeniu, a ubranie nie będzie się nadawało do noszenia. Dlatego prasując żelazkiem z manualnym ustawieniem temperatury musisz wykazywać się szczególną czujnością i przykładania najpierw czubka stopy do niewielkich i ukrytych fragmentów materiałów, aby sprawdzić czy prasowanie pójdzie gładko.
Automatyczne programy
Kolejny sposób regulacji temperatury stopy to automatycznie ustawiane programy. Tutaj już nie ma „trzech kropek”, tylko programy z konkretnymi nazwami: prasowanie „lnu”, „bawełny”, „koronek” lub prasowanie na sucho, bez użycia pary. Każdy z nich jest ustawiony pod standardowe wymagania włókien, tak aby ich nie zniszczyć podczas prasowania. Niestety ten sposób również wymaga zwiększonej czujności, ponieważ jeżeli w ubraniu masz wyciętą metkę i nie wiesz dokładnie z czego jest zrobiony wybrany element garderoby, również może on ulec przypaleniu.
Jedna, optymalna temperatura stopy
Żelazka z jednym, ustandaryzowanym poziomem ciepła to najpewniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Niezależnie od materiału, stopa pozostaje letnia, przez co nie spowoduje przypalenia nawet na koronkach czy tiulu. Dlaczego tak się dzieje? W urządzeniach wyższej klasy czynnikiem prasującym staje się duża ilość gorącej pary. Para wnika we włókna i przyspiesza ich prasowanie. Ciepła stopa dba bardziej o ulotnienie resztek pary, tak aby nie przemoczyć ubrań. Dlatego stopa wcale nie musi być gorąca, aby skutecznie prasować tkaniny i zachować ich maksymalne bezpieczeństwo.