Bardzo często podczas generalnego sprzątania zwłaszcza w mieszkaniach czy domach, w których mieszkają nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie możemy znaleźć pojedyncze sztuki monety kolekcjonerskie. Często możemy też je kupić na targu staroci czy znaleźć w najmniej przewidywanych miejscach. Jeżeli nie chcesz zostać kolekcjonerem monet, dobrym sposobem będzie ich sprzedaż, jednak jak to jednak zrobić, aby na tym zarobić? Podpowiemy Wam dzisiaj, gdzie możecie sprzedawać monety kolekcjonerskie, na czym polega numinatyzm oraz na co zwracać uwagę podczas zawierania transakcji.
Co to są monety kolekcjonerskie?
Numizmatyka, czyli inaczej kolekcjonowanie monet polega na zbieranie różnorodnych okazów - zarówno monet popularnych, jak i rzadziej spotykanych czy wybijanych ze specjalnych okazji. Monety okolicznościowe mogą być wybijane z okazji upamiętnienia poszczególnych wydarzeń czy okoliczności historycznych, czy rocznicowych. Niektóre monety upamiętniającą również wydarzenia kulturalne, przyrodnicze czy sportowe. Pośród monet okolicznościowych wyróżniamy:
- monety kolekcjonerskie - które są wybijane z metali szlachetnych, tj. złota lub srebra.
- monety obiegowe o nominale 5 zł - które są wykonane ze stopu miedzionikielu oraz brązalu.
Od czego zależy cena monet kolekcjonerskich?
Wartość monet kolekcjonerskich jest zależna od kilku aspektów. Jest to związane m.in. z:
- ilością kruszcu, który został zawarty w danej monecie,
- kosztami produkcji danej monety,
- aktualnymi trendami na rynku, czyli szeroko rozumiana wartość kolekcjonerska,
- dodatków, m.in. jaki kształt ma moneta czy jakie dodatki w niej zastosowano, np. bursztyn czy cyrkonia.
Tak jak wspomnieliśmy - niektóre monety kolekcjonerskie mogą być używane jako środek płatniczy, czyli posiadają status de jure lub być przedmiotem tylko kolekcjonerskim, wytworzone na prywatne potrzeby (monety te mają status obiektów medalierskich i nie są związane z żadnym bankiem - nie mają one również funkcji płatniczej. Jest to tylko znak pieniężny). Monety kolekcjonerskie funkcjonują na rynku w niewielkich nakładach - zazwyczaj od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy sztuk.
Gdzie sprzedawać monety kolekcjonerskie?
W dobie internetu mamy wiele możliwości - zaczynając od pchlich targów, wyprzedaży garażowych a kończąc na aukcjach monet zarówno tych internetowych, jak i tych stacjonarnych organizowanych przez dom aukcyjne czy sklepu numizmatyczne. Aukcje monet pozwalają zarówno sprzedawać, jak i kupować monety kolekcjonerskie, zarówno te popularne, jak i te unikalne. Jeżeli jesteś początkującą osobą dobrym sposobem są domy aukcyjne, które gromadzą wielu ekspertów - pomogą Ci oszacować wartość Twojej monety, a w razie zainteresowania obu stron oferują nie tylko doradztwo, ale także pomoc w sprzedaży.