Leczenie kanałowe - wszystko co należy wiedzieć

Leczenie kanałowe często wzbudza u pacjentów niesłuszny lęk. Kojarzy się ze źle dobranym znieczuleniem, bólem i skomplikowanym zabiegiem wymagającym kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nic bardziej mylnego - rozwój medycyny, a stomatologii szczególnie, doprowadził do tego, że leczenie endodontyczne może być obecnie absolutnie bezbolesne i zrealizowane często zaledwie w trakcie kilku godzin.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest najczęściej w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, które często rozwija się miesiącami, a ból, który mu towarzyszy jest ignorowany bądź tłumiony lekami przeciwbólowymi. Zanim bakterie dostaną się do wnętrza zęba i poważnie je uszkodzą, najpierw pojawia się próchnica bądź niewielki ubytek obejmujący wyłącznie powierzchnię szkliwa. Jeśli na czas nie zostanie podjęta interwencja stomatologa, dochodzi w pierwszej kolejności do odwracalnego zapalenia miazgi, które wkrótce staje się nieodwracalne. W takiej sytuacji, jedynym wyjściem aby nie było konieczne usunięcie zęba, jest właśnie leczenie kanałowe.

Bardzo głęboki ubytek bądź rozległa próchnica to nie jedyne sytuacje, w których stosuje się leczenie endodontyczne - jest ono praktykowane także w sytuacji ułamania bądź znacznego ukruszenia zęba, na przykład w wypadkach komunikacyjnych.

Jak przebiega leczenia kanałowe?

Przebieg leczenia kanałowego może się nieznacznie różnić w zależności od ilości i rodzaju ułożenia kanałów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, niemniej najczęściej wyróżnia się kilka etapów. Na samym początku pacjent zostaje znieczulony miejscowo - bardzo starą praktyką, która nie powinna już być stosowana, jest zatruwanie zęba tj. umieszczanie w jego wnętrzu substancji, która prowadzi do obumarcia miazgi i w ten sposób ma gwarantować całkowitą bezbolesność zabiegu. Decydując się na leczenie kanałowe w Warszawie należy zatem wybrać klinikę, która gwarantuje stosowanie nowoczesnych metod, tak aby zabieg był szybki i bezbolesny. Po zaaplikowaniu znieczulenia, dentysta przechodzi do rozwiercenia komory zęba, usunięcia próchnicy i dotarcia do kanałów. Ich liczba i ułożenie zostają zazwyczaj określone wcześniej dzięki wykonaniu zdjęcia RTG, w związku z tym od razu następuje ich poszerzenie i oczyszczenie, a potem wypełnienie odpowiednim materiałem, najczęściej ciekłą gutaperką. Ostatnim etapem leczenia jest zamknięcie komory zęba wypełnieniem stałym.

Leczenie kanałowe - co po zabiegu?

Leczenie kanałowe nie jest obecnie bardzo skomplikowanym zabiegiem i nie wymaga specjalnego postępowania po jego zakończeniu. Jak to często bywa po wizycie w gabinecie stomatologicznym, konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez minimum dwie godziny po zabiegu. Pacjenci muszą pamiętać, że ząb leczony kanałowo jest bardzo słaby, w związku z tym może się okazać konieczne jego wzmocnienie poprzez założenie korony albo mostu. Nie powinno także dziwić stopniowe przebarwianie się szkliwa, które może przyjmować brunatną, a nawet czarną barwę - jest to wynikiem braku obecności miazgi, co wiąże się z utratą żywotności.