Ćwiczenia poprawiające koncentrację u dzieci

Nadmiar bodźców docierających do układu nerwowego dzieci może powodować takie stany jak nerwowość, zmęczenie lub wręcz odwrotnie pobudzenie, ale także wpływa na problemy z koncentracją. Niestety telewizja, tablet lub smartfon stają się codzienną rozrywką coraz młodszych dzieci, a to dodatkowo stymuluje układ nerwowy, który zwyczajnie staje się przeciążony. Jednak możemy choć w pewnym stopniu poprawić koncentrację i umiejętność skupienia się naszych pociech. Zamiast kolejnych godzin spędzonych przed ekranem lepiej wypróbować ćwiczenia poprawiające koncentrację u dzieci. Mamy kilka propozycji. Artykuł powstał we współpracy z portalem branżowym http://nieruchomoscicafe.pl/

Kolorowa woda

Do tego ćwiczenia potrzebujecie dużego słoika wypełnionego wodą oraz barwnik spożywczy lub inną ciekłą kolorową substancję (farbę, tusz itp.). Wlejcie do wody kilka kropel barwnika i wpatrujcie się w powstające kształty. Obserwujcie w jaki sposób barwnik rozpuszcza się. Zaproponuj dziecku, by opowiadało o tym, co widzi. Pytaj, czy powoduje to u niego jakieś skojarzenia albo Odczucia. Jeżeli tak, jakie one są? Zaciekawienie, znudzenie, a może uspokojenie? Po chwili wlejcie do wody większą ilość barwnika. Zapytaj dziecko, czy ilość barwnika wpłynęła na kształty, które się pojawiały? Czy więcej barwnika powoduje, że kształty są ciekawsze, jest ich więcej? Czy więcej znaczy lepiej? Możecie także tworzyć własną historyjkę opowiadającą o tym, co dzieje się w słoiku.

Ukryte przedmioty

Do tego ćwiczenia potrzebujecie jakiś pojemnik (np. karton) lub woreczek. W środku umieść kilka przedmiotów (samochodzik, piłeczka, śrubokręt, klocek – cokolwiek masz pod ręką) Dziecko wkłada dłoń do pojemnika i zgaduje co to za przedmiot. Starsze dzieci mogą dodatkowo opisywać co odczuwają dotykając dany przedmiot - zimno, ciepło, ukłucie, szorstką lub miękką powierzchnię. Warto zwrócić uwagę, że „odczucie plastiku” nie jest odczuciem tylko interpretacją tego co czują dłonie. Ćwiczenie to pomaga zrozumieć różnicę pomiędzy odczuciem, a myślą i może być wstępem do nazywania emocji.

Rysowanie na plecach

Jest to bardzo proste ćwiczenie poprawiające koncentrację u dzieci. Dziecko siada do Ciebie tyłem, a Ty rysujesz mu palcem na plecach jakiś kształt, który musi odgadnąć. Potem zamieniacie się rolami – długość ćwiczenia zależy tylko od Was i Waszej wyobraźni. Warto podczas zabawy zmieniać „narzędzie” do rysowania – rysujcie raz palcem, raz małą piłeczką tworząc kształt poprzez jej turlanie po plecach czy też twardszym przedmiotem, np. łyżeczką czy nietemperowaną stroną kredki.