Strop w budynku mieszkalnym pełni równie istotną rolę konstrukcyjną, jak ściany zewnętrzne. W budownictwie jednorodzinnym ma zastosowanie kilka rodzajów systemów stropowych. Jaki strop będzie odpowiedni do domu jednorodzinnego?
Funkcja i znaczenie stropu
Strop to pozioma konstrukcja oddzielająca poszczególne kondygnacje budynku. Zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń sufitu na pionowe elementy konstrukcyjne, jak ściany nośne i słupy podporowe. Dobrzy wykonany strop zapewnia usztywnienie budynku i zwiększa jego wytrzymałość oraz żywotność. Stabilna konstrukcja to także bezpieczeństwo dla jego mieszkańców.
Drugą podstawową funkcją stropu jest oddzielanie od siebie poszczególnych kondygnacji budynku. Strop znajduje się między piwnicą i parterem oraz kolejnymi piętrami. Jego rola nie sprowadza się do elementu konstrukcyjnego. Strop jest także barierą akustyczną i termiczną. Zabezpiecza też kondygnacje przed rozprzestrzenianiem się ognia i wody w razie pożaru lub awarii hydraulicznych.
Najpopularniejsze rodzaje stropów
W domach jednorodzinnych stosuje się kilka rodzajów stropów. Do najczęściej stosowanych należą strop gęstożebrowy, strop żelbetowy, strop filigran oraz strop drewniany. Każdy z nich ma inną specyfikę oraz grubość, a o jego zastosowaniu decydują cechy samego budynku i przynależnych do niego pomieszczeń.
Strop gęstożebrowy
Strop gęstożebrowy jest najczęściej stosowanym rodzajem stropu w Polsce. Na jego popularność wpływa duża dostępność oraz łatwość wykonania. Strop gęstożebrowy składa się z wielu żeber usytuowanych blisko siebie, które pełnią funkcję nośną. Przestrzeń między żebrami wypełnia się różnego rodzaju pustakami. Strop gęstożebrowy jest polecany do pomieszczeń, których rozpiętość nie przekracza 8 m.
Strop żelbetowy
Ten rodzaj stropu najlepiej sprawdza się w przypadku pomieszczeń o maksymalnej rozpiętości 6 m. Strop żelbetowy posiada solidne zbrojenie, dzięki czemu jest odporny na duże obciążenia przy stosunkowo niewielkiej grubości. Stosuje się go przy pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach. Jego zaletą jest atrakcyjna cena, wadą długi czas wykonania.
Strop filigran
To najtańszy rodzaj stropu monolitycznego. Dobrze sprawdza się w dużych pomieszczeniach o rozpiętości 12 m oraz o skomplikowanym kształcie. Strop filigran składa się z prefabrykowanej płyty oraz kratowinicy, przez co budową przypomina strop gęstożebrowy. Zaletą stropu filigran jest niska cena, niewielka waga oraz szybki montaż.
Strop drewniany
To rodzaj stropu wykonywany na zamówienie. Wyróżnia się strop belkowy, strop żebrowy oraz strop belkowo-żebrowy. Każdy z nich cechuje się efektywnym wyglądem oraz dużą wytrzymałością. Minusem mogą być gorsze właściwości akustyczne i ognioodporne.
Jaki strop do domu jednorodzinnego?
Wybór odpowiedniego stropu zależy od projektanta, konstrukcji domu oraz takich cech geometrycznych budynku jak kształt, rozpiętość oraz przewidywane obciążenie. Nowe domy w Konstancinie Jeziornie projektowane są tak, aby system stropowy nie tylko zapewniał mieszkańcom izolację termiczną i akustyczną, ale także stabilizował konstrukcję, zwiększał jej wytrzymałość i zapewniał jak najdłuższą żywotność budynku. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego projektu nabywca zyskuje pewność doboru najlepszego rozwiązania konstrukcyjnego.