Sektor pożyczek pozabankowych od co najmniej kilku lat stanowi jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi całej Polskiej gospodarki. Wszelkie dostępne dane statystyczne oraz sondażowe w sposób całkowicie jednoznaczny dowodzą, że polscy konsumenci coraz częściej i coraz chętniej decydują się na korzystanie z takich rozwiązań, jak szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe a także innego rodzaju produkty pożyczkowe dostępne w ofertach nowoczesnych firm działających w obrębie wymienionego sektora.

Coraz częściej pojawiają się nawet prognozy, że już wkrótce sektor pożyczek pozabankowych może stanowić właściwie równorzędną konkurencję dla branży bankowej. Nawet obecnie często zdarza się, że całościowy koszt pożyczki pozabankowej okazuje się jedynie niewiele wyższy, niż ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego.

A trzeba przecież dodać, że perspektywy dla dalszego rozwoju polskiej branży pożyczkowej są jak najbardziej optymistyczne, w odróżnieniu od prognoz dla sektora bankowego, który od pewnego czasu pogrąża się w coraz bardziej widocznej stagnacji.

Jednak pomimo wszystkich opisywanych zjawisk, wokół sektora pożyczek pozabankowych nadal istnieje sporo różnego rodzaju wątpliwości, obaw oraz niedomówień. Klienci nierzadko podchodzą z obawą do oferty instytucji pożyczkowych, co niestety wynika z wciąż niskiego poziomu społecznej wiedzy na temat sposobu działania tego sektora.

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej

Charakterystyka sektora pożyczkowego: najważniejsze informacje
Każdy opis polskiej branży pożyczkowej należy zaczynać od uwydatnienia niezwykle istotnego a jednocześnie często pomijanego przez konsumentów faktu. Chodzi tutaj rzecz jasna o rozróżnienie pomiędzy instytucjami pożyczkowymi a tak zwanymi parabankami. Przypomnijmy więc, że instytucjami pożyczkowymi są te podmioty, które

    • Działają zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim
    • Widnieją w Krajowym Rejestrze Instytucji Pożyczkowych
    • Podlegają regularnej kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego
    • Tak zwane parabanki stanowią natomiast podmioty przynależące do przysłowiowej szarej strefy. Są to firmy świadczące usługi pożyczkowe wyłącznie dzięki umiejętnemu omijaniu przepisów polskiego prawa.

Jakie znaczenie ma to rozróżnienie z perspektywy klienta? Przede wszystkim, instytucje pożyczkowe nie mogą w sposób dowolny naliczać jakichkolwiek kosztów związanych ze świadczonymi przez siebie usługami: przepisy dokładnie regulują bowiem maksymalne możliwe poziomy każdego rodzaju kosztów. Oznacza to więc, że w przypadku instytucji pożyczkowych klient nie musi żywić jakichkolwiek obaw np. odnośnie tzw. ukrytych kosztów lub też zbyt wysokich kosztów dodatkowych. Oczywiście, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku parabanków, które de facto nie muszą stosować się do przepisów zawartych w Ustawie o Kredycie Konsumenckim.

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z rzetelnym pożyczkodawcą?

Klienci zainteresowani takimi usługami, jak pożyczki krótkoterminowe, bardzo często nie wiedzą, w jaki sposób można zweryfikować prawny status konkretnego podmiotu. Tymczasem jest to niezwykle proste: wystarczy sprawdzić, czy dana firma figuruje w Krajowym Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.

Więcej informacji

Wejdź na stronę Centrum Pożyczek 360 i porównaj kilkadziesiąt ofert pożyczek krótkoterminowych

Charakterystyka sektora pożyczkowego: najważniejsze informacje