Większość naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, które coraz częściej nie mają możliwości dokładnego przewietrzenia. Powietrze, którym oddychamy na co dzień w pracy i domu, zanieczyszczone jest przez różnego rodzaju substancje lotne. Zanieczyszczenia te uwalniane są z otaczających nas sprzętów, mebli, pokryć ściennych i podłogowych oraz stosowanych chemicznych środków czystości. Najczęściej wewnątrz pomieszczeń krążą: benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen i aldehyd mrówkowy. Wdychanie tych związków jest niebezpieczne - podrażnia drogi oddechowe, oczy, śluzówkę nosa, a tym samym sprawi, że jesteśmy podatniejsi na infekcje.

Niestety wietrzenie pomieszczeń, które ma na celu wpuszczenie do wnętrza świeżego powietrza, nie zawsze jest możliwe, z uwagi na niską jakość powietrza za oknem. W jaki sposób możemy odświeżyć wnętrze? Poza stosowaniem nowoczesnych urządzeń czyszczących, dużą pomocą w oczyszczaniu powietrza mogą być rośliny zielone, które nie tylko zniwelują poziom zanieczyszczeń w domowym powietrzu ale również ozdobią wnętrze.

Badania naukowe dowodzą, że rośliny doniczkowe, dzięki przetwarzaniu dwutlenku węgla w tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze w mieszkaniu. Co więcej, wytwarzają lotne substancje, które są w stanie likwidować drobnoustroje chorobotwórcze. Niektóre z nich potrafią ponadto odfiltrowywać powietrze z toksyn, a nawet niwelować smog elektromagnetyczny, który emitują domowe urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Rolę filtratorów w naszych mieszkaniach mogą spełniać wszystkie rośliny zielone. Jednak pewne gatunki roślin doniczkowych wykazują szczególną zdolność absorbowania szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza.

Do roślin tych należą przede wszystkim:


Nefrolepis wyrosły

Paprocie są jednymi z najkorzystniejszych roślin we wnętrzu. Wchłaniają szkodliwe związki, nawilżają powietrze oraz wydzielają bardzo dużo tlenu. Warto mieć je w sypialni, ale także tuż obok ekranu telewizora czy komputera.
Nefrolepis wyrosły – najłatwiejsza w uprawie i najbardziej popularna z paproci. Osiąga do 40cm wysokości. Jej ozdobą są charakterystyczne pierzaste liście. Stanowisko rośliny powinno być zacienione bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Najistotniejsze jest regularne podlewanie paproci i zraszanie nawet codzienne, przesuszenie korzeni powoduje opadanie liści.


Dracena

Obok zanieczyszczeń neutralizuje także formaldehyd (obecny w plastiku oraz niektórych kosmetykach). Draceny różnią się wielkością, kształtem liści oraz ich zabarwieniem. Rośliny preferują jasne stanowiska o rozproszonym świetle, najlepiej ustawiać je w pobliżu okien. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Warto zastosować specjalistyczne podłoże do juk lub dracen. Istotne jest nawożenie dracen od wiosny do jesieni. Co 2-4 lata należy zmieniać donice na większe. Bardzo lubią pomieszczenia o dużej wilgotności.


Skrzydłokwiat

Usuwa z pomieszczenia znaczną część trujących substancji, znajdujących się w dymie tytoniowym. Jego zdolności oczyszczania powietrza wzrastają jeszcze bardziej przez częste i obfite podlewanie. Wśród bujnych zielonych liści skrywa ozdobne, białe kwiaty o bardzo delikatnym zapachu.
Najlepiej czuje się w cieniu, bezpośrednie promienie słoneczne mogą prowadzić do oparzeń liści i kwiatów. Optymalne podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Skrzydłokwiat lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza.


Fikus

Pochłania większość toksyn z powietrza.
Fikus charakteryzuje się grubymi, mięsistymi liśćmi, co sprawia, że roślina jest przede wszystkim bardzo efektowną dekoracją, np. w przestronnym salonie. Fikusy preferują stanowiska jasne ale ze światłem rozproszonym. Dobrze rosną w pobliżu okien. Niektóre gatunki z braku światła mogą gubić liście. Fikusy uprawia się w glebie jednorodnej uniwersalnej dla roślin doniczkowych. Szczególnie należy pamiętać o regularnym nawożeniu rośliny. Dobrze rośnie w pobliżu widnych okien, ale jest też odporny na brak słońca, dlatego można go uprawiać na oknie północnym.


Palma

Główną zaletą palm obok oczyszczania jest nawilżanie powietrza. Rośliny te są bardzo odporne i łatwe w pielęgnacji - potrzebują dużo światła, ale niewiele wilgoci. Idealnie nadają się do pochłaniania dużej ilości substancji chemicznych: benzenu, tlenku węgla, ksylenu i formaldehydu. Polecane są również do pomieszczeń, w których przebywają palący - świetnie pochłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego.


Aloes zwyczajny

To roślina znana i ceniona głównie za swoje właściwości lecznicze, ale także doskonale nawilża oraz filtruje powietrze. Eliminuje z powietrza benzen i formaldehyd.

Tworzy liście grube i mięsiste. Preferuje stanowisko słoneczne i wysoką temperaturę pokojową. Podlewa się go oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście.


Chryzantema

Chryzantemy usuwają z powietrza formaldehyd, ksylen, benzen i amoniak.
Choć nie kojarzą się z kwiatem domowym okazuje się, że są jednym z najskuteczniejszych naturalnych oczyszczaczy powietrza w mieszkaniu. Kiedy kwitnie jej kwiaty pięknie ozdabiają każde wnętrze. Uwielbia jasne miejsca oraz nawodnioną glebę.


Bluszcz pospolity

Znane jest stosowanie bluszczu w lecznictwie jako środek wykrztuśny przy nieżytach górnych dróg oddechowych, żółciopędny, przeciwgośćcowy i przeciwzapalny. Okazuje się, że doskonale radzi sobie również z oczyszczaniem powietrza. Eliminuje benzen, tlenek węgla, formaldehyd i trichloroeten.
Optymalne są stanowiska lekko zacienione. Idealnie sprawdzi się w łazience. W pełnym słońcu bluszcz może ulegać poparzeniu, natomiast w całkowitym cieniu rośnie wolniej. Roślinę można uprawiać w uniwersalnym podłożu z dodatkiem piasku i żwiru. Ważne by gleba była przepuszczalna. Bluszcz pospolity nie jest łatwy w uprawie. Nawet lekkie przesuszenie korzeni powoduje przesuszenie liści, nadmiar wody żółknięcie i opadanie.


Zielistka Sternberga

Oczyszcza powietrze z formaldehydu i CO, jedna taka roślina jest w stanie oczyścić nawet 200 metrów kwadratowych!
Bardzo łatwa w uprawie roślina o charakterystycznych listkach. Może rosnąć w miejscu zacienionym, ale przy dobrym oświetleniu jest bardziej atrakcyjna, gdyż jej białe paski są wówczas wyraźniejsze i szersze. Podlewa się umiarkowanie.


Sansewieria (wężownica)

Oprócz eliminacji toksyn (formaldehydu i benzenu) może też produkować tlen, dlatego doskonale sprawdza się w sypialni. Roślina wytwarza tlen nawet w nocy, co zwiększa jej skuteczność.
Sansewieria jest prosta w utrzymaniu – nie wymaga wiele wody i bez problemu znosi wiele rodzajów natężenia światła. Jest rośliną długowieczną i wytrzymałą na niekorzystne warunki: duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie.

Pamiętajmy, że rośliny całkowicie nie zlikwidują zanieczyszczeń powietrza, ale znacznie poprawiają jego jakość, a dodatkowo produkują tlen i mają wiele dobroczynnych właściwości, które sprzyjają zdrowiu.

Wydział Ochrony Środowiska UM
22 735 87 19


UM Pruszków: Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze