Vivat Konstytucja 3 Maja w Powiecie Pruszkowskim historia i wspólnota

2 min czytania
Vivat Konstytucja 3 Maja w Powiecie Pruszkowskim historia i wspólnota

Pruszków tętnił duchem historii podczas obchodów 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wydarzenie nie tylko przypomniało o narodowych wartościach, ale także połączyło mieszkańców w wyjątkowej atmosferze pełnej tradycji i kultury.

  • Wyjątkowe miejsce Pruszkowa zainspirowało do świętowania 3 Maja
  • Kultura i historia na wyciągnięcie ręki podczas majowego święta w Pruszkowie

Wyjątkowe miejsce Pruszkowa zainspirowało do świętowania 3 Maja

W sercu Pruszkowa, na Placu Jana Pawła II oraz w malowniczym Parku Potulickich, odbyły się uroczystości upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Organizatorzy zadbali o to, by obchody miały niepowtarzalny klimat inspirowany epopeją narodową Pan Tadeusz”. Wydarzenia rozgrywały się także w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, które udostępniło niezwykłą wystawę unikalnych wydań tego dzieła z kolekcji prof. Jerzego Bralczyka.

Święto rozpoczęła msza święta w Kościele Św. Kazimierza, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny. Wieczorem uczestnicy przenieśli się w czasy dawnej Rzeczypospolitej dzięki pokazom tańców narodowych z przełomu XVIII i XIX wieku. Kulminacją była wspólna zabawa polonez, który zgromadził zarówno lokalne władze, jak i mieszkańców. Wśród nich byli Starosta Pruszkowski Adrian Ejssymont, Prezydent Miasta Piotr Bąk oraz Zastępca Prezydenta Michał Landowski.

Kultura i historia na wyciągnięcie ręki podczas majowego święta w Pruszkowie

Obchody 3 Maja to nie tylko oficjalne ceremonie i tańce. W programie znalazły się liczne atrakcje edukacyjne i kulturalne, które przyciągnęły całe rodziny. Warsztaty inspirowane przyrodą Soplicowa pozwoliły najmłodszym odkrywać tajemnice lokalnej fauny i flory, a pokazy musztry żołnierzy Księstwa Warszawskiego przybliżyły militarne tradycje tamtych czasów.

Nie zabrakło też spotkania z Joanną Puchalską, autorką książki Dziedziczki Soplicowa”, która podzieliła się swoimi refleksjami na temat historycznych korzeni regionu. Wieczorny plenerowy seans niemej wersji filmu Pan Tadeusz” z 1928 roku był prawdziwą podróżą w czasie dla wszystkich kinomanów.

Reprezentanci Powiatu Pruszkowskiego aktywnie uczestniczyli również w wydarzeniach poza granicami miasta Przewodniczący Rady Powiatu Rafał Sieradzki obecny był na obchodach w Raszynie, a członkowie Zarządu Patryk Grabowski i Michał Pihowicz reprezentowali powiat podczas uroczystości w Brwinowie.

Tak bogate i różnorodne świętowanie Konstytucji 3 Maja potwierdziło, że pamięć o ważnych momentach naszej historii jest żywa i inspiruje do wspólnego działania na rzecz budowania silnej wspólnoty opartej na wolności i solidarności.

Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Pruszkowie

Autor: krystian