82. rocznica powstania Armii Krajowej
Czy wiedzieliście, że dokładnie 82 lata temu narodziła się siła, która zjednoczyła Polaków w walce o wolność? Poznajcie historię Armii Krajowej – legendy polskiego podziemia.
  • Historia powstania Armii Krajowej.
  • Wpływ AK na walkę o niepodległość Polski.
  • Prześladowania żołnierzy AK po wojnie.
  • Hołd dla bohaterów i ich niezłomnej walki.

W sercu każdego Polaka, który ceni wolność i niepodległość, bije szczególna wdzięczność i szacunek dla tych, którzy w najtrudniejszych momentach historii stanęli w obronie Ojczyzny. 14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu wydanego przez generała Władysława Sikorskiego, zrodziła się Armię Krajowa - organizacja, która stała się symbolem niezłomnej walki Polaków o wolną Polskę.

Jako bezpośredni następca Związku Walki Zbrojnej, AK miała za zadanie zjednoczyć blisko 200 organizacji wojskowych działających na terenie okupowanej Polski. Na jej czele stanął gen. bryg. Stefan Rowecki „Grot”, którego przywództwo skupiło wokół siebie patriotów gotowych do poświęcenia wszystkiego za kraj. W najjaśniejszych chwilach swej działalności, AK liczyła około 400 tysięcy członków, co czyniło ją największą formacją konspiracyjną w czasie II wojny światowej.

W sierpniu 1944 roku, rozkazy gen. Roweckiego znalazły swój najtragiczniejszy, ale i najbardziej heroiczny wyraz w Powstaniu Warszawskim - wojennym zrywie, który pokazał światu niezłomny duch polskiego narodu. Wprawdzie Powstanie Warszawskie nie zakończyło się zwycięstwem, ale przeszło do historii jako symbol poświęcenia w imię wyższych ideałów.

Losy żołnierzy Armii Krajowej po zakończeniu wojny były jednak tragiczne. Rozkaz o jej rozwiązaniu wydał 19 stycznia 1945 roku gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”. Pomimo zakończenia konfliktu, wielu z nich musiało zmagać się z nową rzeczywistością, w której za swoją wcześniejszą działalność byli prześladowani przez nowe, komunistyczne władze Polski.

Dziś, w 82. rocznicę powstania Armii Krajowej, oddajemy hołd jej żołnierzom - zarówno tym, którzy przetrwali, jak i tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Ich poświęcenie jest dla nas przypomnieniem o cenie wolności i niepodległości, o wartościach, które zawsze warto bronić. Cześć ich pamięci!


Na podst. UM Pruszków